Koaczyce 2007
 

Autorzy opracowania pragną złożyć podziękowania wszystkim osobom,

które wzięły aktywny udział w przygotowywaniu aktualizacji

Strategii Rozwoju Gminy Kołaczyce na lata 2007-2015.

Szczególne podziękowania za współpracę oraz wielkie zaangażowanie składamy

Wójtowi Gminy Kołaczyce – Pani Małgorzacie Salacha,

pracownikom Urzędu Gminy, członkom Rady Gminy,

a także wszystkim osobom, które wzięły udział w konsultacjach społecznych.


SPIS TREŚCI:



I.WSTĘP 5
1.1 PRZESŁANKI OPRACOWANIA ORAZ ZNACZENIE STRATEGII ROZWOJU GMINY KOŁACZYCE 5
1.2 CELE STRATEGII 6
1.3 POWIĄZANIE STRATEGII Z INNYMI DOKUMENTAMI 6
1.4 HORYZONT CZASOWY STRATEGII 8
1.5 METODOLOGIA 8
II. CHARAKTERYSTYKA I DIAGNOZA AKTUALNEGO STANU SPOŁECZNO - 9
GOSPODARCZEGO GMINY 9
1. OGÓLNE INFORMACJE O GMINIE 9
1.1 POŁOŻENIE I REALACJE ZEWNĘTRZNE 9
1.2 WIELKOŚĆ 15
1.3 OTOCZENIE ORAZ PODZIAŁ ADMINISTRACYJNY 15
2. SPOŁECZEŃSTWO 18
2.1 DEMOGRAFIA 18
2.2 POZIOM WYKSZTAŁCENIA 26
2.3 POZIOM ŻYCIA MIESZKAŃCÓW 27
2.4 ZATRUDNIENIE 29
2.5 POZIOM BEZROBOCIA 29
3. ŚRODOWISKO 37
3.1 PRZYRODA 37
3.2 ŹRÓDŁA ZANIECZYSZCZENIA ŚRODOWISKA 37
3.3 SUROWCE MINERALNE 38
3.4 ZASOBY WODNE 38
4. GOSPODARKA 39
4.1 ROLNICTWO 39
4.2 LEŚNICTWO 50
4.3 DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA 52
4.4 TURYSTYKA 56
4.5 ŚRODOWISKO OTOCZENIA BIZNESU 60
5. INFRASTRUKTURA TECHNICZNA 61
5.1 KOMUNIKACJA I TRANSPORT 61
5.2 GOSPODARKA WODNO-ŚCIEKOWA 65
5.3 GOSPODAROWANIE ODPADAMI 68
5.4 GAZYFIKACJA 71
5.5 ELEKTRYFIKACJA 72
5.6 TELEKOMUNIKACJA 72
5.7 BUDOWNICTWO 75
5.8 CIEPŁOWNICTWO 78
6. INFRASTRUKTURA SPOŁECZNA 78
6.1 OŚWIATA I WYCHOWNIE 78
6.2 SŁUŻBA ZDROWIA 84
6.3 OPIEKA SPOŁECZNA 86
6.3 SPORT 91
6.4 INFRASTRUKTURA KULTURALNA 92
6.5 ORGANIZACJE SPOŁECZNE 96
7. DOCHODY I WYDATKI GMINY KOŁACZYCE W LATACH 2004-2006 100
III. WYNIKI ANKIETY 102
IV. ANALIZA SWOT 109
1. MOCNE I SŁABE STRONY ORAZ SZANSE I ZAGROŻENIA 109
– STREFA GOSPODARCZA 109
2. MOCNE I SŁABE STRONY ORAZ SZANSE I ZAGROŻENIA 111
– STREFA INFRASTRUKTURY TECHNICZNEJ 111
3. MOCNE I SŁABE STRONY ORAZ SZANSE I ZAGROŻENIA 112
– STREFA ŚRODOWISKA PRZYRODNICZEGO 112
4. MOCNE I SŁABE STRONY ORAZ SZANSE I ZAGROŻENIA 113
– STREFA SPOŁECZNA 113
V. MISJA GMINY KOŁACZYCE 116
VI. WIZJA GMINY KOŁACZYCE 116
VII. PLAN STRATEGICZNY DLA GMINY KOŁACZYCE NA LATA 2007-2015 117
VIII. PROGRAMY OPERACYJNE NA LATA 2007-2013 126
IX. MOŻLIWOŚCI ZEWNĘTRZNEGO FINASOWANIA WYZANCZONYCH CELÓW STRATEGICZNYCH 127
X. FINANSOWANIE STRATEGII 130
XI. ZARZĄDZANIE STRATEGIĄ 131
XII. MONITORING REALIZACJI STRATEGII 132
XIII. PODSUMOWANIE 133
 




I.WSTĘP



1.1 PRZESŁANKI OPRACOWANIA ORAZ ZNACZENIE STRATEGII ROZWOJU GMINY KOŁACZYCE



Strategia rozwoju gminy Kołaczyce powstała z inicjatywy władz lokalnych dostrzegających potrzebę kompleksowego rozwoju gminy. Jest odpowiedzią na nieustannie zmieniające się wewnętrzne i zewnętrzne warunki gospodarowania oraz wzrost konkurencyjności otoczenia.

Z uwagi na wieloaspektowość i wielopodmiotowość strategii do udziału w jej opracowaniu zaproszono przedstawicieli władz, radnych, pracowników Urzędu Gminy w Kołaczycach, mieszkańców gminy, przedstawicieli szkół, przedsiębiorstw, rolników oraz reprezentantów lokalnych organizacji pozarządowych. Ten swoisty scenariusz przyszłości powstał po to, aby gmina mogła korzystać ze swoich atutów oraz odważnie wykorzystywać pojawiające się szanse. Strategia stanowi z jednej strony diagnozę stanu obecnego, z drugiej zaś jest usystematyzowanym zbiorem jasno sprecyzowanych potrzeb i wynikających z nich kierunków działania. Dokument ten ułatwia lokalnym władzom rozwiązywanie problemów gospodarczych, społecznych, ekologicznych i prawnych, jak również racjonalne organizowanie przyszłych działań. Opracowanie strategii rozwoju gminy jest warunkiem koniecznym, ponieważ gmina zamierza ubiegać się o pozabudżetowe środki pomocowe, krajowe i zagraniczne, w tym środki z Unii Europejskiej. Inną przesłanką opracowania strategii jest chęć przyśpieszenia rozwoju społeczno-gospodarczego wchodzących w skład gminy miejscowości, poprzez podejmowanie nowych wyzwań i realizowanie zaplanowanych działań. Strategia powinna przyczynić się do wzrostu atrakcyjności życia społeczno-kulturalnego, zaktywizować społeczność lokalną oraz zwiększyć jej poczucie tożsamości z  miejscem, które zamieszkują – ich małą ojczyzną.







1.2 CELE STRATEGII



Nadrzędnym celem niniejszej Strategii jest zapewnienie gminie partnerskiej i konkurencyjnej pozycji w powiecie, regionie, Polsce i w Europie przy wykorzystaniu jej mocnych stron oraz szans wynikających z jej geograficznego położenia, potencjału demograficznego, tradycji przemysłowych, walorów środowiskowych, oraz uwarunkowań historycznych i kulturowych.

Strategia powstała w celu stworzenia sprzyjających warunków do korzystnego rozwoju gminy i jej mieszkańców. Jest dokumentem strategicznym, który w znaczący sposób wpływa na tempo oraz kierunki rozwoju gospodarczego gminy. Poprzedzona dogłębną analizą pozwoliła na identyfikację istniejących problemów, a następnie na wybór optymalnej drogi ich rozwiązania. Wyznacza ścieżkę dojścia do celów.



1.3 POWIĄZANIE STRATEGII Z INNYMI DOKUMENTAMI



Strategia Rozwoju Gminy Kołaczyce została przygotowana w oparciu o dokumentację oraz analizę danych, jakich dostarczyły spotkania warsztatowe z przedstawicielami wszystkich środowisk gminy, a także gminne, powiatowe oraz krajowe dokumenty strategiczne. Strategia ta jest wyrazem oczekiwań, potrzeb oraz ambicji mieszkańców gminy Kołaczyce. Uwzględnia nowe szanse, prawa oraz zobowiązania wynikające z członkostwa Polski w Unii Europejskiej.


Przedstawiony dokument opracowany został przez Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia „Pro Carpathia” w oparciu o materiały dostarczone przez Gminę Kołaczyce:




Do opracowania strategii wykorzystano również informacje pochodzące z następujących źródeł:


na lata 2004-2013”


Dokument jest zgodny z założeniami Strategii rozwoju województwa podkarpackiego na lata 2007-2020, Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013, Programem Operacyjnym Rozwój Polski Wschodniej, Programem Operacyjnym Innowacyjna Gospodarka, Programem Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko, Programem Operacyjnym Kapitał Ludzki, z  założeniami Narodowych Strategicznych Ram Odniesienia na lata 2007-2013, Strategią Rozwoju Kraju 2007-2015, Koncepcją Przestrzennego Zagospodarowania Kraju, Strategią Rozwoju Turystyki 2007-2013, Programem Rozwoju Kultury w Województwie Podkarpackim 2004-2009, Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 oraz ze Strategią Lizbońską.




1.4 HORYZONT CZASOWY STRATEGII



Realizacja Strategii Rozwoju Gminy Kołaczyce przewidziana została na najbliższe 9 lat, to jest w okresie od 2007 do 2015 roku. Horyzont czasowy strategii wynika z przyjętych okresów programowania polityki regionalnej Unii Europejskiej. Uwzględnia nowy okres programowania budżetu Unii Europejskiej oraz następujący po nim dwuletni okres rozliczania otrzymanej pomocy zgodnie z zasadą „n+2”. Okres realizowania zaktualizowanego dokumentu jest ponadto spójny z okresem funkcjonowania Strategii Rozwoju Kraju.



1.5 METODOLOGIA



Przystępując do budowania strategii rozwoju Zespół Ekspertów w oparciu o posiadane dokumenty oraz wyniki warsztatów lokalnych starał się w możliwie jak największym stopniu poznać otoczenie oraz zrozumieć zachodzące w nim procesy. Szczególny nacisk położono na poznanie problemów, potrzeb oraz oczekiwań mieszkańców gminy Kołaczyce.


Proces tworzenia niniejszej strategii rozwoju gminy był złożony i obejmował kilka faz, wśród których wyróżnić można:


2007-2015 oraz opracowaniem ankiety mającej na celu poznanie oraz hierarchizację celów i potrzeb mieszkańców gminy;




II. CHARAKTERYSTYKA I DIAGNOZA AKTUALNEGO STANU SPOŁECZNO -

 GOSPODARCZEGO GMINY



1. OGÓLNE INFORMACJE O GMINIE



1.1 POŁOŻENIE I REALACJE ZEWNĘTRZNE



Gmina Kołaczyce jest gminą wiejską usytuowaną na zachodnim krańcu województwa podkarpackiego, w północno-wschodniej części powiatu jasielskiego. Położona jest na prawym brzegu Wisłoki u podnóża góry Liwocz.

Na terenie gminy znajdują się następujące miejscowości: Kołaczyce – pełniące funkcję siedziby gminy oraz będące centrum administracyjno-gospodarczym, Bieździedza, Bieździadka, Krajowice, Lublica, Nawsie Kołaczyckie, Sieklówka oraz Sowina.

Gmina Kołaczyce oddalona jest o około 10 km na północ od Jasła będącego największym ośrodkiem miejskim w jej pobliżu.





Rysunek 1. Polska w podziale na województwa



Źródło: www.gminy.pl




Rysunek 2. Województwo podkarpackie w podziale na powiaty




Źródło: www.gminy.pl


Rysunek 3. Powiat jasielski w podziale na gminy


Źródło: www.gminy.pl



Warto bliżej przyjrzeć się zewnętrznemu otoczeniu gminy w nieco szerszym aspekcie uwzględniając z jednej strony korzyści, jakie gmina Kołaczyce może czerpać z sąsiedztwa pobliskich ośrodków, z drugiej zaś zagrożenia jakie niesie ze sobą bliskość mocnych, dobrze rozwiniętych i konkurencyjnych ośrodków.


Analiza uwarunkowań zewnętrznych gminy Kołaczyce pozwoliła na stwierdzenie, że leży ona w „podwójnym trójkącie” ośrodków, mających najważniejszy wpływ na jej rozwój. Miasta te promieniują swoim prorozwojowym klimatem na gminę Kołaczyce. Wpływ pobliskich ośrodków jest zróżnicowany z uwagi na oddziaływanie szeregu czynników, wśród których wyróżnić można m.in. czynniki funkcjonalne i historyczne. Jednym z takich czynników jest odległość analizowanej gminy od pobliskich ośrodków, jednakże nie ma ona znaczenia decydującego.

Mieszkańcy gminy, miejscowi przedsiębiorcy mogą korzystać z potencjału tamtejszych rynków pracy, zbytu, z potencjału naukowego itp. Miejscowa młodzież ma szansę dalszego kształcenia się na poziomie wyższym, korzystając z bogatej oferty naukowej pobliskich ośrodków dydaktycznych.

Mały trójkąt” wyznaczają pobliskie miasta, takie jak Jasło, Dębica oraz Ropczyce, natomiast „duży trójkąt” tworzą: Tarnów, Rzeszów i Krosno.



Charakterystyka ośrodków wchodzących w skład „małego trójkąta”:



Jasło – stolica powiatu jasielskiego, ośrodek przemysłu naftowego, chemicznego, szklarskiego oraz spożywczego. W okolicy Jasła w miejscowości Trzcinica do 2009 r. ma powstać unikalny w skali kraju i Europy Środkowej skansen archeologiczny „Karpacka Troja”. Niewątpliwie budowa tego obiektu zwiększy rolę kultury i turystyki w rozwoju społeczno-ekonomicznym województwa podkarpackiego.

( liczba ludności 38 104; powierzchnia 36,65 km2)


Dębica – jest miastem powiatowym woj. podkarpackiego, siedziba powiatu dębickiego, liczący się ośrodek gospodarczy, znany szczególnie z wytworów miejscowego przemysłu.

Koncentracja licznych podmiotów gospodarczych na terenie miasta i gminy Dębica

spowodowana jest m.in. obecnością Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Euro Park” Mielec, która podnosi atrakcyjność inwestycyjną regionów, zwiększając tym samym szanse na ich rozwój.

( liczba ludności 49 700; powierzchnia 33,81 km2)


Ropczyce miasto dynamicznie rozwijające się w ostatnich latach, powstają nowe inwestycje, w bieżącym roku nastąpi rozbudowywanie strefy ekonomicznej stanowiącej atrakcyjną ofertą dla potencjalnych inwestorów. Ośrodek przemysłowy, w którym znaczenie ogólnokrajowe mają: Cukrownia "Ropczyce", Zakłady Magnezytowe S.A., Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego - Zakład Mechaniczny oraz Wytwórnia Konstrukcji Stalowych "Mostostal". Zwiększająca się liczba oraz rosnący potencjał firm prywatnych (funkcjonuje ponad 1000 firm prywatnych, które zatrudniają przeszło 2300 osób) przyczynia się tym samym do obniżenia bezrobocia w mieście i regionie.

( liczba ludności ponad 16 000; powierzchnia 47,03 km2)




Charakterystyka ośrodków wchodzących w skład „dużego trójkąta”:



Tarnów – jest dużym ośrodkiem turystycznym i kulturalnym województwa małopolskiego. Położony jest przy trasie komunikacyjnej E-40 i linii kolejowej, co sprawia, że jest ważnym węzłem w komunikacji drogowej i kolejowej. Jest także ośrodkiem przemysłowym i  gospodarczym z wyspecjalizowanymi zakładami chemicznymi (Zakłady Azotowe), maszynowymi, metalowymi, budowlanymi, szklarskimi i spożywczymi.

( liczba ludności 116 300; powierzchnia 72,38 km2)


Rzeszów - jak przystało na stolicę woj. podkarpackiego jest największym ośrodkiem miejskim w regionie, a także jednym z najstarszych; stanowi ośrodek gospodarczy, naukowy, kulturalny i artystyczny w województwie, centrum życia umysłowego; od ponad 40 lat jest prężnym, stale rozwijającym się ośrodkiem akademickim, szczycącym się posiadaniem uniwersytetu, politechniki i kilku szkół wyższych; ważny ośrodek gospodarczy; ośrodek naukowo-dydaktyczny; dynamicznie rozwijający się przemysł lotniczy, lotnisko w pobliskiej Jasionce. W szybkim tempie rozwijają się gminy sąsiadujące z Rzeszowem.

( liczba ludności 166 492 - stan na 31 stycznia 2007 r., po rozszerzeniu Rzeszowa; powierzchnia 77,32 km2)


Krosno – miasto na prawach powiatu, siedziba powiatu krośnieńskiego, jest największym w Polsce ośrodkiem przemysłu szklarskiego. W mieście i okolicy funkcjonuje ponad 20 firm zajmujących się produkcją i zdobieniem wyrobów ze szkła ozdobnego, użytkowego i gospodarczego. Okolice Krosna to kolebka światowego przemysłu naftowego. Do innych rozwijających się branż zaliczyć można przemysł meblarski, lotniczy oraz budownictwo. (liczba ludności 47 631, powierzchnia 43,48 km2)










Rysunek 4. MODEL PROMIENIOWANIA ROZWOJU SĄSIEDNICH OŚRODKÓW


Źródło: opracowanie własne



W/w ośrodki mogą w różnym stopniu promieniować swoim proinwestycyjnym klimatem na sąsiednie tereny, podnosząc ich koniunkturę gospodarczą i mobilizację społeczną.


Ważnym układem odniesienia dla gminy Kołaczyce jest również sąsiedztwo powiatu jasielskiego ze Słowacją oraz położenie na szlaku drogowym i kolejowym prowadzącym na Ukrainę. Otwarta granica polsko-słowacka sprzyja wzmocnieniu międzynarodowej współpracy. Położenie, zasoby i uwarunkowania geograficzne powiatu jasielskiego są korzystne dla rozwoju funkcji turystyczno-rekreacyjnej, tranzytowego transportu międzynarodowego oraz funkcji rolniczej i leśnej. Współpraca przygraniczna rozwija się także w dziedzinie edukacji, kultury, wymiany młodzieży, turystyki oraz kooperacji firm i rynku pracy. Przygraniczne położenie powiatu jasielskiego pozwoli na wykorzystanie chłonności rynku zbytu produktów rolnych i przemysłowych regionów granicznych Słowacji i Ukrainy. Możliwa jest również realizacja przez powiaty karpackie wspólnych projektów nastawionych na rozwój współpracy transgranicznej finansowanych z zewnętrznych środków pomocowych.



1.2 WIELKOŚĆ



Gmina Kołaczyce zajmuje obszar ponad 60 km2. Jest ona jedną z mniejszych powierzchniowo gmin w powiecie jasielskim. Około 60% jej powierzchni zajmują użytki rolne, a pozostałą część lasy, grunty oraz pozostałe grunty i nieużytki. Ukształtowanie powierzchni gminy jest bardzo zróżnicowane: 60% powierzchni zajmują tereny o rzeźbie wąskofalistej i różnej wysokości względnej, natomiast 40% stanowią płaskorówniny.

Gmina Kołaczyce zajmuje 7,24% powierzchni powiatu jasielskiego oraz 0,34% powierzchni województwa podkarpackiego.

Według danych z 2006 r. obszar gminy Kołaczyce zamieszkiwało 8852 mieszkańców, a  średnia gęstość zaludnienia wyniosła 147 osób/km2. Pod względem liczby mieszkańców diagnozowana gmina zajmuje 6 miejsce w powiecie.



1.3 OTOCZENIE ORAZ PODZIAŁ ADMINISTRACYJNY



Od północy gmina sąsiaduje z gminą Brzostek, od północnego – wschodu z gminą Frysztak, od południowego – wschodu z gminą i miastem Jasło, natomiast od zachodu z gminą Brzyska.


Przedstawiony poniżej podział administracyjny pokazuje wielkość oraz liczbę mieszkańców zamieszkujących poszczególne miejscowości gminy Kołaczyce.








Tabela 1. Podział administracyjny oraz liczba mieszkańców gminy Kołaczyce w czerwcu 2007 r.



Miejscowość

Powierzchnia (ha)

Procentowy udział

Mieszkańcy czerwiec 2007 r.

Procentowy udział

Bieździadka

961

15,7

1445

16,07

Bieździedza

772

12,6

1445

16,07

Kołaczyce

715

11,7

1430

15,90

Krajowice

433

7,1

393

4,37

Lublica

631

10,3

621

6,90

Nawsie Kołaczyckie

578

9,5

1658

18,43

Sieklówka

1200

19,6

1040

11,56

Sowina

825

13,5

962

10,70

Ogółem:

6115

100

8994

100


Źródło: Plan Rozwoju Lokalnego Gminy Kołaczyce z 2004r.



Miejscowością dysponującą największą powierzchnią jest Sieklówka (1200 ha). Najliczniej zamieszkałą miejscowość stanowi Nawsie Kołaczyckie (blisko 18,5%), które zajmuje najmniejszą powierzchnię.















Wykres 1. Procentowy udział poszczególnych miejscowości w ogólnej powierzchni gminy Kołaczyce w 2007 r.


Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych Urzędu Gminy w Kołaczycach




Wykres 2. Procentowy udział mieszkańców poszczególnych miejscowości gminy Kołaczyce w czerwcu 2007 r.



Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych Urzędu Gminy w Kołaczycach

1.4 PEŁNIONE FUNKCJE



Obszar gminy Kołaczyce możemy podzielić na dwie strefy:


  1. Strefa gospodarcza - obejmuje zachodni oraz środkowy pas z zachodu na wschód gminy Kołaczyce, który zlokalizowany jest w pobliżu drogi krajowej relacji Pilzno – Kołaczyce – Jasło oraz drogi powiatowej relacji Kołaczyce – Sieklówka – Lubla. Na skrzyżowaniu tych dróg leży miejscowość Kołaczyce – będąca sercem gminy. Strefę wzmożonej aktywności gospodarczej zamieszkuje około 85% mieszkańców gminy.

Głównymi funkcjami tej strefy są funkcje osiedleńczo - usługowe, gospodarczo – przemysłowo, produkcyjne, oraz turystyczno - rekreacyjne. Funkcjami uzupełniającymi są natomiast rolnictwo i leśnictwo. W strefie tej zlokalizowana jest administracja zarządzająca gminą.

  1. Strefa przyrodniczo-turystyczna - to północno-wschodnia i południowo-wschodnia część gminy. Na terenie tej strefy znajdują się tereny otwarte z rozproszoną zabudową w przewadze zagrodową, a także enklawy leśne. Tę część gminy zamieszkuje 15% mieszkańców. Główne funkcje pełnione przez strefę to: rolnictwo, leśnictwo i turystyka. Do funkcji uzupełniających zalicza się z kolei sieć osiedleńczą wraz z towarzyszącymi jej usługami.



2. SPOŁECZEŃSTWO



2.1 DEMOGRAFIA



Na koniec 2006 r. teren gminy Kołaczyce zamieszkiwało 8852 mieszkańców. Średnia gęstość zaludnienia wynosi 147 osób/km2, w powiecie jasielskim 140 osób/km2, natomiast w  województwie podkarpackim 118 osób/km2. Powierzchnia gminy Kołaczyce stanowi 7,24% powierzchni powiatu jasielskiego oraz blisko 0,34% województwa podkarpackiego.




Wykres 3. Procentowa struktura mieszkańców w podziale na płeć w gminie Kołaczyce w 2006 r.


Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego




Tabela 2. Ludność gminy Kołaczyce wg płci w 2006 r.



Ludność Gminy Kołaczyce

Ogółem

Mężczyźni

4423

Kobiety

4429

Ogółem

8852


Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego



Proporcje płci w gminie Kołaczyce są bardzo zbliżone. Kobiety stanowią 50,03% populacji, natomiast mężczyźni 49,97%. W powiecie jasielskim proporcje ta wynoszą odpowiednio 51,07% i 48,93%, natomiast województwie podkarpackim 51,11% i 48,89%.








Wykres 4. Liczba ludności w gminie Kołaczyce w latach 2000- 2007

Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego



Wykres 5. Ludność zamieszkująca gminę Kołaczyce w latach 2000-2007


Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego



Systematycznie wzrasta liczba ludności zamieszkującej teren gminy Kołaczyce w przeciwieństwie do liczby ludności zamieszkującej teren powiatu jasielskiego (Wykres 6), której z roku na rok ubywa. Podobna tendencja spadku liczby ludności zauważalna jest w województwie podkarpackim (Wykres 7).



Wykres 6. Ludność zamieszkująca powiat jasielski w latach 2000-2007





Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego






Wykres 7. Ludność zamieszkująca województwo podkarpackie w latach 2000-2007





Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego







Tabela 3. Urodzenie i zgony w gminie Kołaczyce w latach 2000-2007



Wyszczególnienie

2000

2001

2002

2003

2004

2005

2006

czerwiec 2007

Urodzenia

123

106

103

111

108

121

114

38

Zgony

63

42

64

73

75

71

81

38

Przyrost naturalny

60

64

39

38

33

50

33

0


Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych Urzędu Gminy w Kołaczycach


Od kilku lat zauważalny jest spadek przyrostu naturalnego, jednak stale utrzymuje się on na dodatnim poziomie. Przyrost naturalny w gminie Kołaczyce obniżył się z 60 w 2000 r. do 33 w 2006 r.


Tabela 4. Ruch naturalny ludności w gminie Kołaczyce w 2006 r.



Wyszczególnienie

Stan ludności

Małżeństwa

Urodzenia żywe

Zgony

Przyrost naturalny

ogółem

w tym niemowląt

Kołaczyce

8852

55

98

84

1

14

Mężczyźni

4423

-

47

49

1

-2

Kobiety

4429

-

51

35

-

16

na 1000 ludności

-

6,20

11,04

9,47

10,20

1,58


Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego




Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców w gminie Kołaczyce w 2006 r. wyniósł 1,58 i był wyższy niż w województwie podkarpackim oraz w Polsce, gdzie osiągnął on poziom kolejno 1,3 oraz 0,12.




Tabela 5. Migracje ludności w gminie Kołaczyce w latach 2000-2006


Lata

Zameldowania na pobyt stały

Wymeldowania z pobytu stałego

Saldo migracji

Ogółem

z miast

ze wsi

z zagranicy

Ogółem

do miast

na wieś

za granicę

2000

82

52

30

0

59

28

31

0

23

2001

53

25

27

1

70

37

33

0

- 17

2002

97

43

53

1

100

41

59

0

- 3

2003

68

44

24

0

55

24

31

0

13

2004

74

48

26

0

72

36

36

0

2

2005

82

47

35

0

91

33

57

1

- 9

2006

82

28

53

1

65

40

21

1

17


Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego


Analiza sytuacji gminy pod względem migracji ludności nie przedstawia się korzystnie. Najwyższe dodatnie saldo migracji w badanym okresie czasu odnotowano w 2000 r., w kolejnych latach zauważa się jednak jego znaczne wahania.


Tabela 6. Ludność według grup wieku i płci w gminie Kołaczyce w 2006 r.


Lp.

Wyszczególnienie

Mężczyźni

%

Kobiety

%

Ogółem

1.

Dzieci w wieku 0-4

249

47,34

277

52,66

526

2.

Dzieci w wieku 5-9

324

58,27

232

41,73

556

3.

Dzieci w wieku 10-14

327

47,88

356

52,12

683

4.

Młodzież w wieku 15-19

407

52,65

366

47,35

773

5.

Dorośli w wieku 20-24

370

50,07

369

49,93

739

6.

Dorośli w wieku 25-29

349

52,32

318

47,68

667

7.

Dorośli w wieku 30-34

356

50,93

343

49,07

699

8.

Dorośli w wieku 35-39

319

52,99

283

47,01

602

9.

Dorośli w wieku 40-44

322

53,40

281

46,60

603

10.

Dorośli w wieku 45-49

312

52,79

279

47,21

591

11.

Dorośli w wieku 50-54

270

54,44

226

45,56

496

12.

Dorośli w wieku 55-59

229

49,04

238

50,96

467

13.

Dorośli w wieku 60-64

144

48,98

150

51,02

294

14.

Dorośli w wieku 65-69

160

44,82

197

55,18

357

15.

Dorośli w wieku 70 i więcej

285

35,67

514

64,33

799


Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego

Struktura ludności według wieku w 2006 r. w analizowanej gminie wykazuje podobną tendencję, jaka występuje w województwie podkarpackim.

Jedną z najliczniejszych pod względem wieku grup mieszkańców gminy stanowi młodzież w przedziale wiekowym 15-19 lat (8,73% udział w gminie, 8,32% udział w województwie podkarpackim), co jest zjawiskiem bardzo korzystnym. Liczną grupę stanowią także dorośli w wieku 20-29 lat (15,88% udział w gminie, 16,99% udział w województwie podkarpackim) oraz dzieci w wieku 10-14 lat (7,72% udział w gminie, 6,88% udział w województwie podkarpackim). Liczną grupę mieszkańców stanowią również dorośli w wieku 70 i więcej lat (9,03% udział w gminie i 9,2% udział w województwie podkarpackim).

Przewaga liczebności mężczyzn stopniowo zanika wraz z postępującym starzeniem się społeczeństwa na korzyść udziału kobiet w populacji. Jest to szczególnie widoczne w  populacji dorosłych w wieku powyżej 54 roku życia. Przyczyną zjawiska jest fakt, że kobiety dożywają zwykle późniejszego wieku niż mężczyźni. Tendencja ta jest charakterystyczna nie tylko dla gminy Kołaczyce, ale także dla powiatu jasielskiego, województwa podkarpackiego oraz Polski.


Tabela 7. Struktura ludności według ekonomicznych grup wieku w gminie Kołaczyce w 2006 r.


Wyszczególnienie

Mężczyźni

%

Kobiety

%

Ogółem

%

Ludność w wieku przedprodukcyjnym (17 lat i mniej)

1159

51,60

1087

48,40

2246

25,37

Ludność w wieku produkcyjnym

2481

46,81

2819

53,19

5300

59,88

Ludność w wieku poprodukcyjnym

445

34,07

861

65,93

1306

14,75


Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego


Struktura wiekowa mieszkańców gminy przedstawia się korzystnie, ponieważ 85,25% mieszkańców jest w wieku przed – i produkcyjnym (w powiecie jasielskim 84,31%, w województwie podkarpackim 84,9%), natomiast niecałe 15% populacji jest w wieku poprodukcyjnym (w powiecie jasielskim 15,7%, w województwie podkarpackim 15,1%). Wśród mieszkańców w wieku poprodukcyjnym widoczna jest znaczna przewaga kobiet nad mężczyznami, udział kobiet w tej grupie w 2006 r. ukształtował się na poziomie 65,93%.



Tabela 8. Wskaźnik obciążenia demograficznego w gminie Kołaczyce w 2006 r.


Wyszczególnienie

Liczba osób

gmina Kołaczyce

powiat jasielski

województwo

podkarpackie

Ludność w wieku nieprodukcyjnym na

100 osób w wieku produkcyjnym

67,0

61,8

59,8

Ludność w wieku poprodukcyjnym na

100 osób w wieku przedprodukcyjnym

58,2

69,8

67,5

Ludność w wieku poprodukcyjnym na

100 osób w wieku produkcyjnym

24,6

25,4

24,1


Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego


Łączna liczba osób w wieku nieprodukcyjnym przypadająca na 100 osób w wieku produkcyjnym w gminie Kołaczyce nie odbiega od średniej krajowej. Prognozowane są jednak zamiany w strukturze wieku ludności spowodowane malejącą dzietnością oraz wydłużającym się okresem życia, które stopniowo będą wpływać na obniżanie się udziału ludności w wieku produkcyjnym. W związku ze starzeniem się osób urodzonych w okresie wyżu demograficznego nastąpi wzrost ludności w wieku poprodukcyjnym, co wpłynie na zwiększenie tzw. obciążenia demograficznego.



Tabela 9. Liczba zawieranych małżeństw w gminie Kołaczyce w latach 2000-2006



Lata

2000

2001

2002

2003

2004

2005

2006

czerwiec 2007

Ilość zawieranych małżeństw

52

45

57

57

63

54

54

12


Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego

oraz Urzędu Gminy w Kołaczycach

Liczba zawieranych małżeństw kształtuje się na stosunkowo wyrównanym poziomie z  pewnym wzrostem w 2004 r. Wskaźnik zawartych małżeństw w 2006 r. na 1000 ludności wynosi 6,2 (6,0 w województwie podkarpackim).



2.2 POZIOM WYKSZTAŁCENIA



Wykres 8. Ludność gminy Kołaczyce w wieku 15 lat i więcej

według poziomu wykształcenia w 2002 r.


Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych dostarczonych przez Narodowy Spis Powszechny 2002 Ludność


Niepokojąca jest liczba osób słabo wykształconych . Mieszkańcy gminy Kołaczyce posiadający ukończone wykształcenie podstawowe, a także ci, którzy jego nie ukończyli stanowią ok. 44% ogółu mieszkańców. Osób z wykształceniem średnim oraz policealnym jest niecałe 22%. Zaledwie 4,7% mieszkańców gminy posiada wykształcenie wyższe. Analizując tendencje zachodzące we współczesnym szkolnictwie, do których należy m.in. wzrost aspiracji edukacyjnych młodzieży przypuszcza się, że w strukturze wykształcenia mieszkańców gminy Kołaczyce nastąpią pozytywne zmiany.



Wykres 9. Wykształcenie mieszkańców gminy Kołaczyce na tle powiatu jasielskiego, województwa podkarpackiego oraz Polski w 2002 r.



Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego




2.3 POZIOM ŻYCIA MIESZKAŃCÓW



Ocena poziomu życia mieszkańców gminy Kołaczyce wiąże się z jednej strony z oceną poziomu zaspokojenia ich potrzeb materialnych, zaś z drugiej z jakością życia. O ile stopień zaspokojenia potrzeb materialnych mieszkańców można zmierzyć poprzez przeanalizowanie wysokości zarobków, wydatków oraz zasobów, o tyle trudno jest zmierzyć poziom zaspokojenia pozostałych potrzeb niematerialnych związanych z zadowoleniem z życia.



Wykres 10. Ludność gminy Kołaczyce według głównego źródła utrzymania w 2002 r.


Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych dostarczonych przez Narodowy Spis Powszechny 2002 Ludność



Decydujące znaczenie w lokalnej gospodarce odgrywają mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, które zapewniają zatrudnienie i dochody mieszkańcom gminy. Dlatego też głównym źródłem utrzymania dla mieszkańców gminy Kołaczyce są dochody uzyskiwane

z pracy poza rolnictwem (38%), w głównej mierze najemnej, a tylko w niewielkim zakresie z pracy prowadzonej na własny rachunek lub z najmu. Podobna tendencja zauważalna jest również w strukturze źródeł utrzymania mieszkańców powiatu jasielskiego oraz województwa podkarpackiego. Z tytułu pracy w gospodarstwie rolnym blisko 11,5% osób uzyskuje dochody ze sprzedaży płodów wyprodukowanych najczęściej w gospodarstwach charakteryzujących się niedużym areałem. Dla porównania z pracy w rolnictwie utrzymuje się blisko 6,3% mieszkańców powiatu jasielskiego oraz ponad 7% mieszkańców województwa podkarpackiego. Niepokojącym zjawiskiem jest bardzo wysoki odsetek ludności utrzymującej się z rent i emerytur – ponad 41%. Jest on dwukrotnie wyższy niż w powiecie jasielskim oraz województwie podkarpackim.


Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto otrzymywane przez mieszkańca gminy Kołaczyce według danych GUS w 2005 r. wyniosło 1 615,17 PLN i było niższe od średniej płacy brutto w powiecie jasielskim, województwie podkarpackim i Polsce, gdzie wyniosło kolejno 2 015,94 PLN, 2 081,94 PLN oraz 2 506,93 PLN.



2.4 ZATRUDNIENIE



Od wielu lat sytuacja na lokalnym rynku pracy jest bardzo trudna. Niemniej jednak obserwuje się systematyczny spadek poziomu bezrobocia. Zauważalny jest również wzrost zatrudnienia w sektorze usług nierynkowych, a spadek w sektorze usług rynkowych. W 2003 r. w ogólnej liczbie osób pracujących zaznaczył się blisko 70% udział kobiet, w 2004 r. 65%, natomiast w 2005 r. 68%.


Tabela 10. Pracujący w gminie Kołaczyce wg sektorów w latach 2003-2005



Wyszczególnienie

Ogółem

Rolnictwo, łowiectwo i leśnictwo

Przemysł

i budownictwo

Usługi

ogółem

w tym kobiety

rynkowe

nierynkowe

2003 r.

650

457

34

267

105

244

2004 r.

675

440

-

261

86

286

2005 r.

611

418

-

266

33

310


Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych z Rocznika Statystycznego



2.5 POZIOM BEZROBOCIA



Główną przyczyną bezrobocia w gminie Kołaczyce jest likwidacja wielu zakładów pracy po roku 1990. Gmina podejmuje szereg działań mających na celu przeciwdziałanie oraz ograniczanie jego poziomu. Przeciwdziałając bezrobociu, gmina rozwija infrastrukturę m.in. poprzez budowę i modernizację dróg, budowę kanalizacji, telefonizację oraz rozbudowę wodociągów, ponadto, dba o korzystny system podatkowy dla nowo uruchomionych zakładów produkcyjnych i usługowych.





Wykres 11. Struktura bezrobocia w Gminie Kołaczyce w latach 2000-2007



Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych z Powiatowego Urzędu Pracy w Jaśle



Analizując poziom bezrobocia ogółem w gminie Kołaczyce zauważa się jego systematyczny spadek. Bezrobocie w 2006 r. w stosunku do 2000 r. spadło o 25,6% co jest wynikiem m.in. ożywienia gospodarczego, wzrostu zapotrzebowania na usługi sezonowe zwłaszcza w budownictwie, rolnictwie czy też transporcie, otwartego rynku pracy Unii Europejskiej, zwiększającego się poziomu wykształcenia oraz systematycznego podnoszenia kwalifikacji przez mieszkańców. Na systematyczne obniżanie się poziomu bezrobocia wpływa również zwiększająca się liczba nowych etatów, które tworzy głównie sektor prywatny.

Według danych Powiatowego Urzędu Pracy w Jaśle na koniec lipca 2007 r. w gminie Kołaczyce zarejestrowanych było 763 osoby, w tym 492 kobiety. Spośród zarejestrowanych osób bezrobotnych niecałe 8% posiada prawo do zasiłku.

Stopa bezrobocia pod koniec marca 2007 r. w powiecie jasielskim ukształtowała się na poziomie 19,2%. W analogicznym okresie stopa bezrobocia w województwie podkarpackim wynosiła 16%, natomiast w Polsce 14,4%.









Tabela 11. Poziom bezrobocia w gminie Kołaczyce w latach 2000-2007



Wyszczególnienie

Lata

2000

2001

2002

2003

2004

2005

2006

kwiecień 2007

Bezrobotni ogółem:

1250

1286

1195

1192

1139

1081

930

870

w tym kobiety

639

639

544

571

574

581

545

517

% udział kobiet

51,12

49,69

45,52

47,90

50,40

53,75

58,60

59,43

bezrobotni z prawem do zasiłku

228

237

156

146

131

73

64

60

bezrobotni absolwenci

49

68

40

65

-

44

38

15


Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych z Powiatowego Urzędu Pracy w Jaśle


Grupą społeczną, która jest szczególnie zagrożona bezrobociem są kobiety. W ostatnich latach rośnie udział kobiet mających kłopoty ze znalezieniem pracy. Paradoksalnie wykształcenie oczekujących na pracę kobiet jest wyższe niż mężczyzn. Przyczyn tego zjawiska należy upatrywać m.in. w zmniejszającej się liczbie zawodów wykonywanych przez kobiety, postrzeganiu ich przez pracodawców jako mało dyspozycyjnych oraz w czynnikach kulturowych. W analizowanym okresie czasu wyraźnemu zmniejszeniu uległa liczba osób bezrobotnych z prawem do zasiłku.



Tabela 12. Bezrobotni w gminie Kołaczyce według wieku w latach 2004-2006


Wiek w latach

Liczba bezrobotnych na 31.12.2004 r.

Liczba bezrobotnych na 31.12.2005 r.

Liczba bezrobotnych na 31.12.2006 r.

18-24

288

240

189

25-34

413

409

335

35-44

265

260

225

45-54

160

150

152

55-59

10

20

27

60 i więcej

3

2

2


Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych z Powiatowego Urzędu Pracy w Jaśle

Najliczniejszą grupę wśród zarejestrowanych bezrobotnych reprezentują osoby w przedziale wieku od 25 do 34 lat; stanowiły one w 2006 r. ponad 36% wszystkich bezrobotnych. Bezrobotni w tym przedziale wiekowym dominują również w powiecie jasielskim (33%). Drugą co do wielkości grupę bezrobotnych w gminie Kołaczyce stanowią osoby w wieku od 35 do 44 lat – ponad 24,2%. Bezrobotni w tym przedziale wieku plasują się również na drugim miejscu w powiecie jasielskim – 23,6% w 2006 r. Kolejna liczna grupa to osoby bezrobotne poniżej 24 roku życia. W 2006 r. ich udział w ogólnej liczbie osób bezrobotnych w gminie Kołaczyce wyniósł ponad 20,3%, natomiast w powiecie jasielskim 23,2%. Bezrobotni w wieku 45 lat i więcej stanowiły w gminie Kołaczyce 19,5%, a w powiecie jasielskim nieco więcej, bo 20,2%.

Analiza bezrobocia z uwzględnieniem wieku wskazuje na systematycznie obniżającą się liczbę bezrobotnych w wieku od 18 do 24 (z 288 w 2004 r. do 189 w 2006 r.), co jest wynikiem nie tylko ożywienia gospodarczego ale również wzrostu poziomu wykształcenia, oraz umiejętności. Młodzi ludzie coraz lepiej rozumieją mechanizmy działania rynku pracy i tym samym są bardziej skłonni do przekwalifikowania czy też podwyższania dotychczasowego wykształcenia poprzez uczestniczenie w różnego rodzaju kursach upatrując w tym możliwości pozyskania pracy. Na przestrzeni kliku analizowanych lat spada również odsetek osób bezrobotnych w następujących przedziałach wiekowych: od 25 do 34 oraz od 35 do 44.


Tabela 13. Bezrobotni według wykształcenia w gminie Kołaczyce w latach 2004-2006



Poziom wykształcenia

Liczba bezrobotnych w  2004 r.

Liczba bezrobotnych w  2005 r.

Liczba bezrobotnych w  2006 r.

wyższe

26

28

34

policealne

i średnie zawodowe

225

213

194

średnie ogólnokształcące

36

47

47

zasadnicze zawodowe

420

381

310

gimnazjalne

i poniżej

432

412

345


Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych z Powiatowego Urzędu Pracy w Jaśle

Największe szanse na zatrudnienie mają absolwenci uczelni wyższych. Na przeciwnym biegunie szans znajdują się natomiast osoby posiadające wykształcenie zasadnicze zawodowe oraz gimnazjalne i poniżej.

Porównanie bezrobocia w 2006 r. w gminie Kołaczyce z bezrobociem w powiecie jasielskim ze względu na wykształcenie osób bezrobotnych wykazało jego podobną strukturę. W związku z tym można przyjąć następującą interpretację:




Tabela 14. Bezrobotni według stażu pracy w gminie Kołaczyce w latach 2004-2006



Staż pracy

Liczba bezrobotnych w 2004 r.

Liczba bezrobotnych w 2005 r.

Liczba bezrobotnych w 2006 r.

do 1 roku

219

200

174

1 - 5

191

182

140

5 – 10

113

100

81

10 - 20

144

141

115

20 – 30

84

64

59

ponad 30

6

6

7

bez stażu

383

388

354


Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych z Powiatowego Urzędu Pracy w Jaśle


Zdecydowanie najmniej liczną grupę bezrobotnych stanowią osoby, które przepracowały ponad 30 lat. Największy udział w zasileniu szeregu bezrobotnych mają natomiast mieszkańcy nie posiadający stażu pracy, charakteryzujący się dodatkowo brakiem kwalifikacji.



Tabela 15. Bezrobotni z terenu gminy Kołaczyce według czasu pozostawania bez pracy w latach 2004-2006



Czas pozostawania bez pracy

Liczba bezrobotnych w 2004 r.

Liczba bezrobotnych w 2005 r.

Liczba bezrobotnych w 2006 r.

do 1 miesiąca

63

68

50

1 – 3

163

131

103

3 – 6

99

118

94

6 – 12

127

101

87

12 – 24

169

156

138

ponad 24 miesiące

518

507

458


Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych z Powiatowego Urzędu Pracy w Jaśle



Najliczniejszą grupę wśród osób bezrobotnych zarówno w gminie Kołaczyce, jak i  w  powiecie jasielskim stanowią osoby długotrwale bezrobotne tj. powyżej 24 miesięcy.

W 2006 r. w gminie Kołaczyce 49,2% bezrobotnych pozostawało bez pracy powyżej 24  miesięcy, w powiecie jasielskim osób długotrwale bezrobotnych było mniej, bo około 42,8%. W diagnozowanej gminie w 2006 r. w ewidencji bezrobotnych figurowało około 5,4% bezrobotnych, których czas oczekiwania na zatrudnienie nie przekroczył 1 miesiąca.


Największe problemy ze znalezieniem pracy mają osoby długotrwale bezrobotne, przy czym, im dłuższa przerwa w pracy, tym mniejsze szanse na jej ponowne uzyskanie. Przyczyną takiej tendencji są rosnące wymagania pracodawców, a także zmiany zachodzące w stosowanych technikach oraz organizacji pracy. Szybkość zmian zachodzących w gospodarce pociąga za sobą konieczność nieustannego podwyższania i uzupełniania kwalifikacji (edukacja przez całe życie), w wielu wypadkach także wiąże się z koniecznością zmiany zawodu. Osoby długotrwale bezrobotne w miarę upływu czasu tracą poczucie własnej wartości. Dezaktualizacji ulega wiedza, uprawnienia zawodowe i doświadczenie bezrobotnego, przez co staje się on mało interesujący dla pracodawcy i tym samym jego powrót na rynek pracy jest utrudniony.


Tabela 16. Wykaz osób bezrobotnych z gminy Kołaczyce według wybranych zawodów w latach 2004-2006



Wykonywany zawód, specjalność

Liczba osób bezrobotnych w latach

2004

2005

2006

Bez zawodu

85

195

174

Technik rolnik

16

13

8

Asystent ekonomiczny

19

14

16

Pracownik administracyjny

14

12

13

Pracownik biurowy

38

29

28

Kucharz

41

38

37

Sprzedawca

55

47

36

Rolnik produkcji roślinnej i zwierzęcej

25

26

24

Murarz

47

38

36

Ślusarz i zawody pokrewne

52

41

29

Cukiernik

17

20

15

Piekarz

13

17

13

Krawiec

25

25

18

Szwaczka

20

19

12

Robotnik gospodarczy

15

15

14

Robotnik budowlany

22

16

13

Robotnik pomocniczy w przemyśle przetwórczym

40

37

32


Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych z Powiatowego Urzędu Pracy w Jaśle


Zjawisko bezrobocia w największym stopniu dotyka osoby niewykształcone, bez zawodu. Zagrożenie pozostawaniem bez pracy z tytułu nieposiadania wyuczonego zawodu wciąż rośnie. Szeregi bezrobotnych z terenu gminy Kołaczyce w znacznym stopniu zasilają także przedstawiciele następujących zawodów: pracownik biurowy, kucharz, sprzedawca, murarz, ślusarz, a także robotnik pomocniczy w przemyśle przetwórczym. Wśród zarejestrowanych bezrobotnych z terenu powiatu jasielskiego do najliczniejszych grup zawodowych należały osoby posiadające m.in. następujące zawody: sprzedawca, kucharz, ślusarz, asystent ekonomiczny, krawiec, pracownik biurowy oraz murarz.

Ze znalezieniem pracy kłopotów natomiast nie mają m.in.: inżynierzy, informatycy, nauczyciele, księgowi, ekonomiści, operatorzy maszyn i urządzeń, stolarze, kierowcy oraz robotnicy fizyczni.



W celu przeciwdziałania oraz ograniczania zjawiska bezrobocia Powiatowy Urząd Pracy w Jaśle podejmuje następujące działania:



Do zadań leżących w gestii Urzędu Pracy należy również objęcie szczególnym wsparciem bezrobotnych osób zamierzających otworzyć własną działalność gospodarczą. Przyszły przedsiębiorca może skorzystać z doradztwa oraz otrzymać jednorazową dotację ze środków Funduszu Pracy na podjęcie działalności gospodarczej.


Wspieranie rozwoju drobnej przedsiębiorczości jest niezwykle ważną kwestią, ponieważ w niedługiej przyszłości każda z nich może stworzyć nowe miejsca pracy przyczyniając się tym samym do spadku poziomu bezrobocia oraz wzrostu poziomu życia mieszkańców kołaczyckiej ziemi.





3. ŚRODOWISKO



3.1 PRZYRODA



Gmina Kołaczyce posiada dobrze zachowane środowisko przyrodnicze. Niewątpliwym jej atutem są lasy, które zajmują ok. 32% jej obszaru stwarzając dogodne warunki dla rozwoju agroturystyki. Na terenie gminy występuje prawdziwe bogactwo fauny i flory, wśród którego dostrzec można unikalne gatunki zwierząt, ptaków oraz roślin.

Dominującymi gatunkami drzewostanu są jodły, buki, sosny oraz dęby. Spotkać można również iwę, jarzębinę, dziki bez, kalinę i leszczynę. W dolinach rzek występuje wierzba łoza, która dodaje uroku okolicznym krajobrazom, natomiast na podmokłych terenach dojrzeć można olchę. W tutejszych lasach i zagajnikach żyją nie tylko sarny i zające, ale także kuny, łasice, wiewiórki popielice oraz piżmowce. Z ptaków drapieżnych spotka się jastrzębie, kanie i sowy. Zagajniki natomiast przepełnione są drobnym ptactwem, którego przedstawiciele to m.in. dzikie gołębie, kukułki, gawrony, wrony czy też sroki. Z kolei na terenach podmokłych, w pobliżu rzek i potoków gnieżdżą się bociany, czajki oraz dzikie kaczki. Niezwykle bogaty jest również świat owadów, motyli oraz chrząszczy kołaczyckiej ziemi.

Niewątpliwie atutem gminy jest nieskażone powietrze, do czego przyczynia się położenie z dala od głównych ośrodków zanieczyszczeń.



3.2 ŹRÓDŁA ZANIECZYSZCZENIA ŚRODOWISKA



Powietrze na terenie gminy Kołaczyce można uznać za nieskażone. Negatywny wpływ na jego jakość wywierają jednak przemysłowe i lokalne kotłownie, źródła technologiczne oraz komunikacja samochodowa. Źródłem zanieczyszczenia są również funkcjonujące na terenie gminy przedsiębiorstwa prowadzące działalność gospodarczą.

Gmina posiada stosunkowo dobrze uregulowaną gospodarkę odpadami komunalnymi, które wywożone są na wysypiska śmieci znajdujące w miejscowości Brzostek oraz w Jaśle. Za zagrożenie należy uznać „dzikie” wysypiska śmieci powstające najczęściej w lasach, w pobliżu rzek oraz w innych niedozwolonych miejscach. Mając na uwadze dobro środowiska przyrodniczego gmina Kołaczyce prowadzi działania w zakresie racjonalizacji gospodarki odpadami oraz uświadomienia mieszkańcom potrzeby troszczenia się o dziedzictwo natury.

Głównymi źródłami hałasu są komunikacja, zakłady usługowe, maszyny i urządzenia pracujące na wolnym powietrzu, jak również urządzenia komunalne. Z uwagi na to, że na terenie Gminy występuje małe nasilenie ruchu komunikacyjnego hałas nie jest uciążliwy dla środowiska.

Innym źródłem zanieczyszczenia środowiska są ścieki, które przyczyniają się do pogorszenia stanu lokalnych rzek i potoków.



3.3 SUROWCE MINERALNE



Do najważniejszych surowców mineralnych na terenie gminy Kołaczyce zaliczyć można żwiry i piaski występujące w dolinie Wisłoki oraz pokłady gliny, która w przeszłości wykorzystywana była do produkcji garncarskiej. Surowce te nie są obecnie eksploatowane na skalę przemysłową.



3.4 ZASOBY WODNE



Podstawowym źródłem zaopatrzenia ludności gminy w wodę są ujęcia wód powierzchniowych. Gmina jest zasobna w wody powierzchniowe, lecz wykorzystanie ich jest ograniczone ze względu na duże wahania w skali rocznej oraz silny odpływ. Przez teren gminy przepływają trzy potoki: w Bieździedzy na odcinku 5 km, od Sowiny do Bieździedzy 4  km, w Sieklówce na odcinku 3 km. Na terenie gminy zauważalny jest jednak brak regulacji rzek (Bieździedzy) i potoków, co przy pojawiających się intensywnych opadach (latem) oraz topniejącą pokrywą śnieżną (zimą) skutkuje częstymi wylewami oraz powodziami będącymi poważnym zagrożeniem dla mieszkańców.

Przez zachodnią granicę gminy płynie Wisłoka, której wody w 2006 r. określić można jako wody o zadawalającej jakości. Ilość ścieków wymagających oczyszczenia odprowadzanych do zlewni rzeki Wisłoki w latach 2000-2005 stopniowo maleje. Systematycznie wzrasta natomiast ilość odprowadzonych ścieków oczyszczonych. (www.wisloka.tarnow.pl)



4. GOSPODARKA



4.1 ROLNICTWO



Rozwój oraz wzrost opłacalności rolnictwa w gminie Kołaczyce jest ograniczony przez kilka czynników, wśród których wyróżnić można: ukształtowanie terenu, jakość gleb, warunki klimatyczne, niekorzystną strukturę obszarową oraz niewyspecjalizowaną produkcję gospodarstw rolnych.

Na terenie gminy Kołaczyce dominują tereny o rzeźbie wysokofalistej - zajmują one 60% jej powierzchni, natomiast pozostałe 40% terenu stanowią płaskorówniny. Taka powierzchnia terenu znacznie utrudnia rolnikom efektywne gospodarowanie. Zróżnicowane ukształtowanie powierzchni w połączeniu z dużą ilością opadów wywołuje niekorzystne zjawisko w postaci erozji gleb. Na terenie diagnozowanej gminy przeważają gleby dobre, jednak na ich jakość negatywnie wpływa wysoki poziom zakwaszenia.

Inną zidentyfikowaną barierą opóźniającą i utrudniającą rozwój rolnictwa jest niekorzystna struktura obszarowa gospodarstw rolnych oraz niekorzystny rozłóg pól.

Nie bez znaczenia jest również charakter produkcji rolnej, którą określić można jako wielokierunkową. Większość gospodarstw rolnych nastawiona jest na niskotowarową, wszechstronną oraz nie wyspecjalizowaną produkcję, podczas gdy rynek nastawiony jest na duże partie jednorodnych płodów rolnych, spełniających wysokie wymagania jakościowe. Producenci rolni funkcjonujący w wyżej opisanych warunkach przegrywają walkę konkurencyjną na rynku, ponieważ nie są w stanie skutecznie konkurować z dobrze prosperującymi, wyspecjalizowanymi gospodarstwami. Ponadto rolnicy zamieszkujący gminę nie współdziałają ze sobą w celu poprawienia swojej sytuacji materialnej i nie organizują się chociażby w grupy producenckie, w których funkcjonowanie z pewnością zwiększyłoby ich konkurencyjność oraz ułatwiło negocjacje z przedstawicielami zakładów przetwórczych.

Analizując stan środowiska naturalnego, a także sytuację rolników z gminy Kołaczyce dostrzega się pewną szansę na rozwój gospodarstwa ekologicznego. W obecnych warunkach przy występowaniu tak dużego rozdrobnienia gospodarstw rolnych charakteryzujących się dodatkowo niską towarowością to właśnie rolnictwo ekologiczne może wpłynąć na jego systematyczny rozwój. Za zaangażowaniem się rolników w ekologiczną produkcję przemawia również ciągły wzrost zainteresowania ludności zdrową żywnością.




Wykres 12. Struktura użytkowania terenu w gminie Kołaczyce w 2005 r.


Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego



Największą rolę w gospodarce gminy Kołaczyce odgrywa rolnictwo, z uwagi na to, że aż 60% jej powierzchni stanowią użytki rolne. Wielu mieszkańców gminy utrzymuje się z prowadzonej działalności rolniczej w postaci niewielkich rodzinnych gospodarstw rolnych o wielokierunkowej produkcji nastawionej głównie na uprawę zbóż i hodowlę bydła oraz drobiu.









Wykres 13. Struktura użytków rolnych w gminie Kołaczyce w 2005 r.



Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego



Gleby występujące na terenie gminy można podzielić w następujący sposób:



Wykres 14. Bonitacyjna klasyfikacja gleb w gminie Kołaczyce


Gleby występujące na terenie Gminy Kołaczyce zaliczane są od II do VI klasy bonitacyjnej. Większość gleb zbonifikowana jest w klasach IVa, następnie IVb, IIIb, IIIa, V, II, natomiast najmniej jest gruntów klasy VI. Pod względem zawartości metali ciężkich gleb mieszczą się w I klasy czystości za wyjątkiem gleb zlokalizowanych przy głównych szlakach komunikacyjnych.

Do dalszej diagnozy stanu rolnictwa na terenie gminy Kołaczyce wykorzystano dane pochodzące z Powszechnego Spisu Rolnego, przeprowadzonego w Polsce w 2002 r.

W roku 2002 na terenie gminy Kołaczyce funkcjonowało 1748 gospodarstw, z których blisko 100% stanowiły gospodarstwa indywidualne.

Tabela 17. Struktura obszarowa gospodarstw rolnych w gminie Kołaczyce



Wyszczególnienie


Liczba gospodarstw rolnych (w szt.)

do 1ha

1-5 ha

5-10 ha

10-15 ha

> 15 ha

Gmina Kołaczyce

608

1064

73

0

0


Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych dostarczonych przez Powszechny Spis Rolny 2002 r.



Średnia powierzchnia gospodarstwa rolnego w gminie Kołaczyce jest niska i wynosi 3,4 ha, w województwie podkarpackim 4,23 ha, natomiast w kraju 9,57 ha.



Tabela 18. Gospodarstwa według rodzaju i celu produkcji w gminie Kołaczyce



Wyszczególnienie

Liczba gospodarstw rolnych

%

Gospodarstwa nie prowadzące produkcji rolniczej

237

13,56

Gospodarstwa produkujące wyłącznie na potrzeby własne

598

34,21

Gospodarstwa produkujące głównie na potrzeby własne

774

44,28

Gospodarstwa produkujące głównie na rynek

139

7,95

Ogółem:

1748

100


Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych dostarczonych przez Powszechny Spis Rolny 2002 r.



Na terenie gminy Kołaczyce zdecydowaną większość stanowią małe gospodarstwa rolne o  powierzchni do 1 ha oraz od 1 do 5 ha, które znaczną część lub całość wytworzonej produkcji przeznaczają na zaopatrzenie w żywność swojej rodziny. Podobna tendencja zauważalna jest wśród gospodarstw rolnych na terenie powiatu jasielskiego. Gospodarstwa te w zdecydowanej większości (80% według Powszechnego Spisu Rolnego 2002 r.) zarządzane są przez osoby nie posiadające wykształcenia rolniczego, jedynie znikoma ich część (0,26%) prowadzona jest przez osoby legitymujące się wyższym wykształceniem rolniczym. Taka struktura wykształcenia wśród osób odpowiedzialnych za kierowanie gospodarstwem rolnym znacznie spowalnia tempo przemian zachodzących w rolnictwie.

Nic nie wskazuje na to, aby niekorzystna struktura obszarowa gospodarstw rolnych uległa w najbliższym czasie szybkiej przemianie. Jednak zamiany są konieczne, ponieważ duże rozdrobnienie gospodarstw rolnych jest przyczyną niskiej towarowości produkcji rolnej, co w bezpośredni sposób przekłada się na ich wyniki ekonomiczne. Konsekwencją istniejącego rozdrobnienia jest wielokierunkowa i niewyspecjalizowana produkcja.



Tabela 19.Wyposażenie techniczne gospodarstw rolnych w budynki i budowle

w gminie Kołaczyce




Wyposażenie gospodarstw rolnych w budynki i budowle [w sztukach]

 Wyszczególnienie

obory

chlewnie

kurniki

budynki wielofunkcyjne

stodoły

gnojowniki

Gmina Kołaczyce

212

8

61

1005

278

625


Źródło: www.jaslo.powiat.pl



Dominującą formę zabudowy gospodarskiej stanowią budynki wielofunkcyjne, które także zajmują największą powierzchnię tj. 78881 m2 .









Tabela 20. Powierzchnia budynków i budowli wykorzystywanych

przy produkcji rolniczej w gminie Kołaczyce



Wyszczególnienie

Powierzchnia w m2

Obory

6898

Chlewnie

252

Kurniki

1116

Stodoły

17074

Wiaty

3109

Garaże

9286

Budynki wielofunkcyjne

78881

Inne pomieszczenia

1636

Ogółem:

118252


Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych dostarczonych przez Powszechny Spis Rolny 2002 r.



Tabela 21. Maszyny i urządzenia rolnicze w gminie Kołaczyce



Maszyny i urządzenia rolnicze (w sztukach)

Wyszczególnienie

Ciągniki

Samochody ciężarowe

Kombajny zbożowe

Gmina Kołaczyce

367

9

21


Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych dostarczonych przez Powszechny Spis Rolny 2002 r.



Do podstawowych maszyn rolniczych zalicza się ciągniki. Nieliczne gospodarstwa rolne wyposażone są w bardziej specjalistyczne maszyny w postaci kombajnów zbożowych czy też w samochody ciężarowe. Ilość kombajnów związana jest z dominującą w strukturze produkcji roślinnej uprawą zbóż.



Produkcja roślinna w gminie Kołaczyce


Tabela 22. Powierzchnia zasiewów głównych ziemiopłodów w gminie Kołaczyce



Wyszczególnienie


Powierzchnia zasiewów głównych ziemiopłodów (w ha)

zboża

strączkowe jadalne

ziemniaki

pastewne

pozostałe i warzywa

Gmina Kołaczyce

1024

1,6

429

37

65


Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych dostarczonych przez Powszechny Spis Rolny 2002 r.



Analiza powierzchni zasiewów poszczególnych ziemiopłodów uprawianych na terenie gminy Kołaczyce jednoznacznie wskazuje na zboża – jako dominujący kierunek produkcji rolniczej. Bardzo popularna jest również uprawa roślin okopowych.

Produkcja roślinna ukierunkowana jest przede wszystkim na produkcję pasz i samozaopatrzenie gospodarstw.



Tabela 23. Struktura powierzchni zasiewów głównych zbóż w gminie Kołaczyce



Wyszczególnienie


Powierzchnia zasiewów zbóż podstawowych (w ha)

pszenica

żyto

jęczmień

owies

pszenżyto

Gmina Kołaczyce

655

39

21

201

13


Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych dostarczonych przez Powszechny Spis Rolny 2002 r.



W strukturze zasiewów podstawowych zbóż zdecydowanie najczęściej uprawianym gatunkiem jest pszenica (około 70%), a następnie owies (około 21%). Najmniejszy udział w strukturze zasiewów przypada na typowo paszowe zboże, jakim jest pszenżyto.


Produkcja zwierzęca w gminie Kołaczyce


W produkcji zwierzęcej dominuje chów drobiu, bydła, oraz trzody chlewnej. Tutaj również zauważalne jest ukierunkowanie produkcji właścicieli gospodarstwach na tzw. samozaopatrzenie . Zjawisko to zdaje się potwierdzać skala produkcji ziemiopłodów.

Pomimo intensywnej pracy doradców rolnych z Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Jaśle nie udało się utworzyć w powiecie grup producentów rolnych z uwagi na istniejące, a  trudne do przełamania bariery psychologiczne.



Tabela 24. Stan pogłowia zwierząt gospodarskich w gminie Kołaczyce




Wyszczególnienie

Bydło w tym krowy

Trzoda chlewna

Owce

Kozy

Konie

Drób

Gmina Kołaczyce

1102

724

19

96

235

33109


Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych dostarczonych przez Powszechny Spis Rolny 2002 r.




Podsumowanie produkcji roślinnej oraz zwierzęcej



W gospodarstwach rolnych dominuje uprawa zbóż i roślin okopowych, natomiast w produkcji zwierzęcej chów bydła i trzody chlewnej. Przyczyną zaistniałej struktury upraw roślin oraz struktury chowu zwierząt jest tendencja do wykorzystywania przez rolników swoich gospodarstw do produkcji żywności na własne potrzeby. W gospodarstwach rolnych wytwarzana jest niewielka ilość różnorodnych płodów rolnych, a także utrzymywana mała liczba zwierząt. Konsekwencją takiej sytuacji jest brak możliwości dostarczenia zakładom przetwórczym wysokiej jakości dużych partii jednolitego surowca. Rolnicy napotykają ponadto na wiele trudności związanych ze zbytem wytworzonych produktów pomimo ich bardzo dobrej jakości. Mają osłabioną pozycję negocjacyjną w kontaktach z  zakładami przetwórczymi, w związku z czym niejednokrotnie nie udaje im się wynegocjować dobrej ceny za wyprodukowane płody rolne.


W ostatnim czasie wzrasta zainteresowanie produkcją sadowniczą, jak również zakładaniem plantacji krzewów i roślin owocowych. Zakładaniu plantacji roślin sadowniczych sprzyjają korzystne warunki glebowo-klimatyczne. Nie ulega wątpliwości, że zarówno sadownictwo, jak i prowadzenie plantacji jagodowych mogą okazać się w przyszłości kierunkiem działalności pobudzającym rozwój drobnych gospodarstw rolnych. Produkcja owoców jest niezwykle pracochłonna, można w nią zaangażować występujący w sferze rolnictwa nadmiar „rąk do pracy”. Ogromne znaczenie ma tu również dobra kondycja funkcjonujących w okolicy zakładów przetwórstwa owocowo – warzywnego będących potencjalnymi odbiorcami wyprodukowanych płodów rolnych.



Tabela 25. Powierzchnia upraw poszczególnych gatunków drzew owocowych w gminnie Kołaczyce




Wyszczególnienie



Powierzchnia upraw poszczególnych gatunków drzew owocowych (w ha)

jabłonie

grusze

śliwy

wiśnie

czereśnie

pozostałe

Gmina Kołaczyce

24

1

3

5

1

1


Źródło: www.jaslo.powiat.pl



Dominującym gatunkiem drzew owocowych uprawianym na terenie gminy Kołaczyce są jabłonie. Uprawa pozostałych gatunków ma znaczenie marginalne.







Tabela 26. Powierzchnia upraw poszczególnych krzewów owocowych

i plantacji jagodowych w gminie Kołaczyce



Wyszczególnienie


Powierzchnia upraw poszczególnych krzewów owocowych i plantacji jagodowych  (ha)

agrest

porzeczki

maliny

pozostałe: morele, brzoskwinie,
orzechy włoskie

Gmina Kołaczyce

3

46

1

0


Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych dostarczonych przez Powszechny Spis Rolny 2002 r.



Analiza uprawy poszczególnych krzewów owocowych wykazała, że największy udział w  powierzchni upraw przypadł krzewom porzeczki. Uprawa tych krzewów owocowych tak chętnie skupowanych przez zakłady przetwórcze został objęły obszar 46 ha.


Do głównych odbiorców produktów rolnych wyprodukowanych na terenie gminy Kołaczyce zaliczyć można:


Z uwagi na silne rozdrobnienie rolnictwa bardzo cenna staje się każda firma skupiająca i  przetwarzająca płody rolne wyprodukowane przez tutejsze gospodarstwa.

Szansą dla wielu gospodarstw rolnych funkcjonujących na tym stosunkowo czystym ekologicznie terenie może okazać się produkcja ekologiczna lub poprowadzenie gospodarstwa agroturystycznego.

Zamieszkujący gminę rolnicy mogą skorzystać ze wsparcia w postaci doradztwa w zakresie prowadzonej działalności rolniczej, a także planowanych inwestycji. Według informacji uzyskanych w Powiatowym Zespole Doradztwa Rolniczego w Jaśle w 2006 okoliczni mieszkańcy mogli uczestniczyć w następujących szkoleniach:


1 szkolenie;

W 2007 roku odbyły się następujące szkolenia:

Do końca 2007 r. odbędą się szkolenia dotyczące następujących tematów:

- 1 szkolenie;

- 1 szkolenie;

( III oś PROW 2007-2013).- 1 szkolenie.




4.2 LEŚNICTWO



Diagnozowana gmina wykazuje blisko 32 % wskaźnik lesistości, co plasuje ją na trzecim miejscu w powiecie jasielskim, zaraz za gminą Krempna oraz gminą Dębowiec, gdzie wskaźnik ten wynosi odpowiednio 74,4% oraz 32,8%. Dla porównania średnia lesistość powiatu jasielskiego wynosi 36,3% , województwa podkarpackiego 36,6%, natomiast średnia lesistość kraju to 28,8%. Stosunkowo wysoki procent powierzchni leśnej w stosunku do powierzchni ogółem terenu gminy Kołaczyce wywiera niewątpliwie duży wpływ na funkcjonowanie jej mieszkańców oraz warunki bytowania i rozwoju fauny i flory.

Największym kompleksem leśnym w okolicach gminy Kołaczyce jest pogórzański masyw Wzgórz Warzyckich. W jego obrębie dominującymi gatunkami drzewostanu są jodły, buki, sosny oraz dęby. Spotkać można również iwę, jarzębinę, dziki bez, kalinę i leszczynę.


Powierzchnia gruntów leśnych w 2005 r. na terenie gminy Kołaczyce wynosiła 1929,60 ha, a struktura ich własności przedstawiała się następująco:



Tabela 27. Powierzchnia gruntów leśnych w gminie Kołaczyce w 2005 r.



Forma własności lasów

Powierzchnia gruntów leśnych w ha

%

Grunty leśne publiczne ogółem

1426,90

73,95

Grunty leśne prywatne

502,70

26,05

Suma

1929,60

100


Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego


Występujące na terenie gminy lasy w zdecydowanej większości są własnością publiczną.

W rękach prywatnych znajduje się około 26 % powierzchni gruntów leśnych.



Tabela 28. Struktura powierzchni gruntów nieleśnych zalesionych i przeznaczonych

do zalesienia w gminie Kołaczyce w 2005r.



Struktura powierzchni gruntów nieleśnych zalesionych i przeznaczonych do zalesienia

Powierzchnia w ha

%

Zalesienia lasy publiczne ogółem

7,5

76,53

Zalesienia prywatne

2,3

23,47

Suma

9,8

100


Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego



Tabela 29. Odnowienia i zalesienia w gminie Kołaczyce w 2005 r.



Struktura odnowień

Powierzchnia w ha

Struktura zalesienia

Powierzchnia w ha

Lasy prywatne

2,4

Lasy prywatne

2,3

Lasy gminne

2,4

Lasy gminne

0,0

Suma

4,8

Suma

2,3


Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego



Struktura odnowień w lasach prywatnych i gminnych kształtuje się na jednakowym poziomie. W lasach będących własnością prywatną w roku 2005 zalesianiu poddano 2,3 ha użytków.





Tabela 30. Pozyskiwanie drewna (grubizny) w gminie Kołaczyce w 2005 r.



Pozyskiwanie drewna

Ilość w m3

%

Lasy prywatne

157

36,18

Lasy państwowe

277

63,82

Suma

434

100


Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego


W 2005 r. z terenu lasów państwowych pozyskano 277 surowca drzewnego w postaci tzw. grubizny, która wykorzystywana jest głównie przez zakłady tartaczne.



4.3 DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA



Tabela 31. Podmioty gospodarcze zarejestrowane w rejestrze REGON

wg sekcji PKD w 2006 r.



Wyszczególnienie

Liczba jednostek gospodarczych

Jednostki sektora publicznego

29

Jednostki sektora prywatnego

277

Ogółem

306



Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego


Na terenie gminy Kołaczyce przeważają podmioty gospodarcze należące do sektora prywatnego. Wśród jednostek sektora publicznego zdecydowaną większość stanowią państwowe i samorządowe jednostki prawa budżetowego (25 podmiotów). Natomiast wśród jednostek sektora prywatnego dominują osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą (243 podmioty).




Podmioty gospodarcze funkcjonujące na terenie Gminy Kołaczyce wg PKD w 2006 r.:





Dominującą formą działalności gospodarczej prowadzoną na terenie gminy jest handel hurtowy i detaliczny, a następnie różnego rodzaju usługi. W dalszej kolejności wyróżnić można budownictwo, obsługę nieruchomości oraz przetwórstwo przemysłowe.

Analizując usługi świadczone przez miejscowe firmy dostrzeżona została dominacja usług samochodowych oraz budowlanych.







Tabela 32. Ilość wydawanych zaświadczeń dla podmiotów gospodarczych

w latach 2000-2006



Lata

2000

2001

2002

2003

2004

2005

2006

czerwiec 2007

Ilość wydanych zaświadczeń

61

71

34

45

30

31

22

14

Ilość zlikwidowanych podmiotów gospodarczych

44

39

17

23

14

35

15

18


Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych Urzędu Gminy Kołaczyce



Z roku na rok maleje liczba wydawanych zaświadczeń o prowadzonej działalności gospodarczej. Przyczyn tego niekorzystnego zjawiska należy upatrywać w zubożeniu ludności, niechęci do podjęcia ryzyka, trudnościami w dostępie do preferencyjnych kredytów, a także trudnościami w uzyskaniu poręczeń kredytowych. Istotnym czynnikiem hamującym powstawanie oraz rozwój przedsiębiorczości jest również brak wiedzy ekonomicznej w  zakresie prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Barierą okazują się także problemy ze zbytem oraz dystrybucją towarów. Wymienione czynniki hamujące są powodem nie zagospodarowania istniejących na terenie gminy zasobów.


Niewątpliwie szansą na dalszy rozwój gminy oraz na ograniczenie poziomu bezrobocia są mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa. Niezwykle ważne jest powstawanie nowych podmiotów gospodarczych, jak również dbałość o ekonomiczną kondycję już istniejących.


Do najważniejszych pracodawców w gminie Kołaczyce należą następujące podmioty gospodarcze:



Władzom gminy zależy na pozyskaniu inwestorów zewnętrznych, którzy wsparliby zachodzące w jej obrębie procesy restrukturyzacyjne. Bliska jest im także sytuacja sektora MŚP, które odgrywają tak istotną rolę w rozwoju gospodarczym gminy.


Inwestycje


W Gminie Kołaczyce istnieje możliwość wynajęcia lokalu pod działalność gospodarczą w  postaci:



Na inwestorów czekają ponadto:



Dalszemu rozwojowi inwestycji w gminie sprzyjać będą działania mające na celu poprawienie infrastruktury technicznej. Zwiększona dostępność komunikacyjna gminy uczyni ją bardziej atrakcyjną w oczach inwestorów. Niezwykle ważne jest również wypracowanie klarownych mechanizmów udzielania pozwoleń na lokalizację inwestycji, przyjazna inwestorom polityka podatkowa gminy oraz oddawanie pod inwestycje nowych terenów.

4.4 TURYSTYKA



Gmina Kołaczyce to obszar atrakcyjny nie tylko ze względu na walory krajobrazowe i  przyrodnicze, ale także na zabytki przeszłości. Stanowi ciche i spokojne miejsce wypoczynku oraz kontaktu turystów z nieskażoną przyrodą. To uroczy, kuszący zakątek Polski pełen szemrzących strumyków, potoków i rzek, urzekający niepowtarzalną urodą - wciąż jednak czekający na odkrycie.

Atrakcyjność turystyczną gminy podkreśla występujący na jej ternie rezerwat przyrodniczo-geologiczny „Golesz” o powierzchni 27 ha, na terenie którego spotkać można grupę ostańców z piaskowca ciężkowickiego. Na wzgórzu Golesz spragniony wrażeń turysta odnaleźć może ruiny umocnień obronnych zamczyska z XIV wieku.


Na amatorów turystki pieszej i rowerowej czekają oznakowane szlaki turystyczne, które ułatwiają poznanie uroku tutejszych zakątków. Wędrowiec poruszający się żółtym szlakiem turystycznym łączącym Pogórze Ciężkowickie z doliną Wisłoki, oraz Pasmo Brzanki z  Liwoczem w Pogórzu Ciężkowickim z Pasmem Góry Klonowej na Pogórzu Strzyżowsko – Dynowskim ma możliwość podziwiania pięknych krajobrazów występujących na tym obszarze. Z kolei 56-kilometrowy szlak spacerowy oznaczony biało-czerwonymi kwadracikami prowadzący przez miejscowości: Przymówka, Krajowice, Trzcinica, Skołyszyn oraz Święcany zachęca turystów do zwiedzania m.in. zabytkowych kościołów, dworków, prahistorycznych osad, mogił – kurhanów, grodzisk, cmentarzy wojennych, rezerwatów przyrody oraz parków krajobrazowych. Na wysportowanych turystów czekają ciekawe miejsca wspinaczkowe w postaci krajowickich skałek.


Atrakcje gminy Kołaczyce świadczące o jej atrakcyjności turystycznej oraz o  bogatej przeszłości:


Bieździadka


Bieździedza



Kołaczyce



Krajowice



Lublica



Nawsie Kołaczyckie



Sieklówka




Miłośnikom ciekawych historii Gmina Kołaczyce oferuje legendy związane z „wąsami” oraz historię o legendarnych mieczach w Bieździedzy.


Na terenie gminy Kołaczyce poprzez obrzędy, tańce, śpiew i muzykę, a także ludowe stroje kultywuje się rodzimą tradycję. W miejscowości Bieździedza nadal podtrzymywana jest stara tradycja – sięgająca roku 1897, kiedy to uformowany oddział kozaków ćwiczył paradną musztrę. Dla upamiętnienia bitwy pod Racławicami odział kozaków został przemianowany na Oddział Kosynierów i obecnie trzyma straż przy Grobie Chrystusa oraz uświetnia swoją obecnością uroczystości świąt narodowych. Odpoczywający w Bieździedzy turysta może podziwiać paradujący ulicami odziany w tradycyjne stroje Oddział Kosynierów - będący ewenementem na Podkarpaciu - nawiązujący do Powstania Kościuszkowego. W tej samej miejscowości działa Zespół Ludowy „Pogórzanie”, którego członkowie ubrani w tradycyjne stroje ludowe prezentują przekazywany z pokolenia na pokolenie bogaty repertuar utworów.


Gmina Kołaczyce posiada słabo rozwiniętą infrastrukturę okołoturystyczną, którą tworzą:


- Internat Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kołaczycach

- „Zajazd po Skałą” w Krajowicach

- Restauracja „Bartek” w Kołaczycach

- Bar „Wierzbinki” Nawsie Kołaczyckie


Baza noclegowa i gastronomiczna znajdująca się w pobliżu gminy Kołaczyce składa się z  następujących obiektów:



W najbliższym otoczeniu gminy znajdują się następujące biura podróży:



Informacja turystyczna:



Racjonalne gospodarowanie zasobami przyrodniczymi wymaga stosowania szczególnych działań i środków. Gmina Kołaczyce stara się stworzyć optymalne warunki do powstrzymywania procesów degradacji środowiska oraz do zachowania jego równowagi ekologicznej. Działania władz skierowane zostaną także w kierunku pobudzenia ruchu turystycznego.



4.5 ŚRODOWISKO OTOCZENIA BIZNESU



Infrastruktura finansowa gminy Kołaczyce jest bardzo słabo rozwinięta. W gminie funkcjonuje jedynie Bank Spółdzielczy, w którym okoliczni mieszkańcy oraz przedsiębiorcy mogą uzyskać kredyty na cele konsumpcyjne, rolnicze, rolniczo-preferencyjne, inwestycyjne dla działalności gospodarczej oraz obrotowe w ramach działalności gospodarczej. Z uwagi na to, że możliwości finansowe banku są ograniczone mieszkańcy gminy zmuszeni są ubiegać o  wyższe sumy kredytów i pożyczek w innych bankach. Obsługę finansową na terenie gminy prowadzą także dwie placówki pocztowe w miejscowościach Kołaczyce i Bieździedza.



5. INFRASTRUKTURA TECHNICZNA



5.1 KOMUNIKACJA I TRANSPORT



System komunikacji stanowi jeden z podstawowych elementów zagospodarowania układu przestrzennego gminy. Spełnia on w stosunku do niego funkcję usługową, która polega na zaspokojeniu podstawowych potrzeb w zakresie przewozu ludzi i towarów. Sprawne funkcjonowanie systemu komunikacji jest czynnikiem decydującym o szybkości rozwoju danego regionu. Atrakcyjna komunikacja oznacza dobrą dostępność nawet przy zwiększonej ruchliwości ludności poruszającej się własnym samochodem.

Gmina Kołaczyce posiada bardzo dobre położenie – wzdłuż drogi krajowej nr 73 Jasło-Wiśniówka. Dogodne połączenie zapewnia także komunikacja autobusowa z Krosna do Tarnowa, Krakowa, a także lokalne linie łączące siedzibę gminy z pozostałymi miejscowościami. Dziennie w Kołaczycach zatrzymuje się ponad 200 autobusów, dzięki czemu centrum gminy posiada bezpośrednie połączenie z takimi miastami jak: Zakopane, Iwonicz Zdrój, Rymanów Zdrój, Krynica, Kraków, Katowice, Warszawa, Lublin, Stalowa Wola, oraz innymi miejscowościami kraju.

Usługi związane z przewozami pasażerskimi i towarowymi na terenie gminy Kołaczyce realizowane są przez Przedsiębiorstwo Państwowa Komunikacja Samochodowa w Jaśle oraz Miejska Komunikacja Samochodowa w Jaśle, które w pełni zabezpiecza komunikację pasażerską w obrębie gminy oraz i innymi miastami województwa i kraju.

Trasy objęte komunikacją zbiorową przebiegają wzdłuż drogi krajowej i powiatowych nr 19167, 19103, 19105, co zapewnia gminie dobrą obsługę. Dworzec PKS zlokalizowany jest w  mieście Jasło.

Na terenie gminy w miejscowości Kołaczyce funkcjonuje Stacja Paliw ENERGOPAL. Następne stacje benzynowe znajdują się  w  miejscowości Brzostek oraz w mieście Jasło.


Komunikacja samochodowa na terenie gminy odbywa się na drogach krajowych ulepszonych (długość 6,4 km), powiatowych ulepszonych (19,4 km), powiatowych nieulepszonych (7,7 km), gminnych ulepszonych (9,3 km), gminnych nieulepszonych (19,2 km) oraz wiejskich ulepszonych (7,7 km) i nieulepszonych (144,3 km).


Najważniejsze zewnętrzne powiązania gminy:



Najważniejsze wewnętrzne powiązania gminy:















WYKAZ DRÓG NA TERENIE GMINY KOŁACZYCE

L.p.

Nr drogi:

Nazwa drogi:

I. DROGA KRAJOWA

1

73

Pilzno - Jasło

II. DROGI POWIATOWE

1

19103

Kołaczyce – Brzyska – Brzyska przez wieś

2

19165

Droga przez wieś Nawsie Kołaczyckie

3

19166

Bieździadka – Gorajowice - Jasło

4

19167

Kołaczyce-Sieklówka–gr.pow. Strzyżów/Lubla/

5

19168

Bieździadka-Sowina–gr.pow.Dębica /Januszkowce/

6

19169

Sieklówka–Lublica-gr.pow.Strzyżów

7

19170

Sieklówka-Warzyce

III. DROGI GMINNE

1

1920001

Sieklówka-Magazyn-Dziury

2

002

Sieklówka-Szkoła Pods.-rzeki

3

003

Lublica-Krzyżówka-rzeki

4

004

Bieździadka-Góry- Kalina

5

005

Bieździadka-Skr.wieś

6

006

Bieździedza-Kościół-Łazy

7

007

Bieździedza-Turczyn

8

008

Sieklówka–Lublica-gr.pow.Strzyżów

9

009

Sowina-Rzym-Folwark

10

010

Sowina-Przymiarki-Nawsie Kołaczyckie

11

011

Nawsie Kołaczyckie-Nadleśnictwo do Krzyża

12

012

Kołaczyce-granice

13

013

Kołaczyce-ul.Rynek



Źródło: Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Kołaczyce


Długość dróg ogółem w gminie Kołaczyce w 2006 r. wynosi 180,5 km, z czego:



Do głównych problemów w zakresie drogownictwa zalicza się:



Stan techniczny i rozwiązania komunikacyjne dróg gminnych i wiejskich na wielu odcinkach jest niewystarczający i wymaga natychmiastowej interwencji. Sukcesywna poprawa stanu technicznego istniejącego systemu komunikacji przyczyni się do pełnego zaspokojenia potrzeb gospodarczych oraz społecznych wsi w zakresie transportu.

Celem podejmowanych działań związanych z infrastrukturą komunikacyjną jest przede wszystkim dążenie do polepszenia jakości szlaków komunikacyjnych, ograniczenia liczby wypadków drogowych oraz ograniczenia zanieczyszczenia środowiska naturalnego. Modernizacja, budowa i rozbudowa gminnych dróg zapewni gminie dogodne powiązania z  regionem i krajem, jak również podniesie standard podróży. Systematyczna poprawa stanu technicznego dróg gminnych, powiatowych i krajowych przyczyni się także do zmniejszenia barier rozwoju gospodarczego.



5.2 GOSPODARKA WODNO-ŚCIEKOWA



Podejmowane działania w zakresie sieci kanalizacyjnej mają służyć poprawie stanu środowiska poprzez ograniczenie poziomu zanieczyszczenia środowiska. Według danych Urzędu Gminy Kołaczyce do sieci wodociągowej w roku 2006 przyłączonych było 373 gospodarstw. Do zbiorczego systemu kanalizacji podłączonych było natomiast około 39% budynków. Długość sieci kanalizacyjnej w gminie Kołaczyce wynosi 73 km i obejmuje następujące tereny: Kołaczyce, Nawsie Kołaczyckie, Bieździedza oraz Bieździadka. Obecnie na terenie gminy funkcjonuje 1 biologiczna oczyszczalnia ścieków o przepustowości 400  m3/dobę typu SBR – 400. Istnieje możliwość zwiększenia przepustowości oczyszczalni nawet do około 50% przy niewielkim pogorszeniu jakości odpływu. Oczyszczalnia może przyjmować ścieki dowożone taborem asenizacyjnym w ilości do 20% całkowitej ilości ścieków. Projektowane obciążenie oczyszczalni wynosi 3156 RLM. Jej funkcjonowanie korzystnie wpływa na stan lokalnych rzek i potoków. Możliwe jest rozbudowanie oczyszczalni ścieków w Kołaczycach, a także wybudowanie co najmniej jednej oczyszczalni ścieków np. w miejscowości Sieklówka, która dysponuje rezerwą terenów przeznaczonych na ten cel.

Zaopatrzenie w wodę na terenie gminy następuje z wgłębnych i powierzchniowych ujęć wody oraz za studni kopanych i wierconych wodociągami obsługującymi pojedyncze obiekty lub część miejscowości.



Charakterystyka sieci wodociągowej w gminie Kołaczyce:






Tabela 33. Sieć wodociągowa w gminie Kołaczyce w 2006 r.



Miejscowość

Długość sieci w km

Liczba podłączonych gospodarstw

Liczba mieszkańców korzystających z sieci

Bieździadka

-

-

-

Bieździedza

-

-

-

Kołaczyce

12,8

248

1141

Krajowice

0,14

1

5

Lublica

-

-

-

Nawsie Kołaczyckie

8,1

124

574

Sieklówka

-

-

-

Sowina

-

-

-

Ogółem:

21,04

373

1720


Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych Urzędu Gminy Kołaczyce



Zaledwie 19% gospodarstw domowych z terenu gminy jest podłączonych do sieci wodociągowej. Mieszkańcy z terenu Bieździadki, Bieździedzy, Lublicy, Sieklówki, Sowiny oraz Krajowic wciąż czekają podłączenie do sieci wodociągowej. Na terenie gminy funkcjonuje ponadto kilka lokalnych prywatnych sieci, które dostarczają wodę do kilkunastu gospodarstw.



Charakterystyka sieci kanalizacyjnej w gminie Kołaczyce:




Tabela 34. Sieć kanalizacyjna w gminie Kołaczyce w 2006 r.



Miejscowość

Długość sieci w km

Liczba podłączonych gospodarstw

Liczba mieszkańców korzystających z sieci

Odsetek gospodarstw podłączonych do sieci

Bieździadka

1,5

14

39

4,8

Bieździedza

16,9

193

759

65,9

Kołaczyce

14,9

238

902

75,1

Krajowice

-

-

-

0

Lublica

-

-

-

0

Nawsie Kołaczyckie

17,7

326

945

92,6

Sieklówka

-

-

-

0

Sowina

-

-

-

0

Ogółem:

51

771

2645

40,6


Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych Urzędu Gminy Kołaczyce


Jak podaje GUS w 2006 r. z terenu Gminy Kołaczyce odprowadzono 80 dam3 ścieków.


Istniejący stan skanalizowania gminy jest niewystarczający, ponieważ w 2006 r. do sieci kanalizacyjnej podłączonych było zaledwie 39 % gospodarstw domowych. W pozostałych gospodarstwach podstawowym sposobem utylizacji ścieków jest ich gromadzenie w zbiornikach wybieralnych nie zawsze odznaczających się dobrym stanem technicznym. Spora część ścieków powstająca w gospodarstwach rolnych jest bezpośrednio wylewana do rowów przydrożnych oraz na pola, skąd przenika do wód podziemnych powodując ich zanieczyszczenie.


W połowie 2007 r. Gmina Kołaczyce podpisała umowę z Przedsiębiorstwem Robót Inżynieryjnych i Drogowych S.A. w Krośnie na roboty budowlane dla zadania „Inwestycje w zakresie gospodarki wodno – ściekowej w gminie Kołaczyce”. Inwestycja zostanie zrealizowana w ramach projektu pn. „Program poprawy czystości zlewni rzeki Wisłoki” realizowanego przez Związek Gmin Dorzecza Wisłoki w Jaśle. Realizacja zadania będzie możliwa dzięki uzyskanemu dofinansowaniu z Europejskiego Funduszu Spójności oraz zaciągnięciu pożyczki inwestycyjnej z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie oraz środków własnych.

Źródło: www.projekt.wisloka.pl


Gmina Kołaczyce nie ma zorganizowanego systemu odprowadzania wód opadowych. Przeważającą na terenie gminy zabudową jest budownictwo jednorodzinne, które nie wymaga zorganizowanego systemu odprowadzania wód opadowych.



5.3 GOSPODAROWANIE ODPADAMI



Gmina Kołaczyce posiada stosunkowo dobrze uregulowaną gospodarkę odpadami. System selektywnej zbiórki i wywozu odpadów obejmuje około 93% mieszkańców. Odpady z terenu gminy są gromadzone, a następnie usuwane w systemie workowym. Segregacja obejmuje następnie surowce: papier, tworzywa sztuczne, metal, stłuczka szklana kolorowa, stłuczka szklana biała. Za organizację zbiórki, transport, a także segregację odpadów odpowiedzialny jest Zakład Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Kołaczycach. Wstępnie posegregowane odpady są tymczasowo wywożone do hali magazynowej byłej betoniarni w Kołaczycach, gdzie są w dalszym ciągu segregowane, a następnie belowane. Tak przygotowane surowce wtórne są magazynowane w wiatach do czasu, aż uzbiera się ich odpowiednia ilość, a następnie wywożone do odbiorców. Odpady pozostałe po wtórnej segregacji oraz odpady pochodzące od mieszkańców nie nadające się do odzysku są gromadzone w wydzielonej zamkniętej wiacie i okresowo wywożone na składowisko odpadów w Jaśle.

Poważnym problemem są „dzikie” powstające najczęściej w lasach oraz w pobliżu rzek , gdzie mieszkańcy nielegalnie wywożą odpady. Dostrzegając ten problem gmina stara się prowadzić działania zmierzające do dalszej racjonalizacji gospodarki odpadami oraz zwiększenia świadomości ekologicznej mieszkańców.






Tabela 35. Liczba mieszkańców gminy Kołaczyce, którzy podpisali umowę na odbiór

odpadów komunalnych w latach 2000-2006



Lp.

Miejscowość

Liczba gosp. dom.

Ilość podpisanych umów

Ogółem

%

2000

2001

2002

2003

2004

2005

2006

1.

Bieździadka

289

4

2

15

18

47

147

25

258

89,3

2.

Bieździedza

293

48

31

21

50

9

51

91

301

102,7

3.

Kołaczyce

317

125

10

12

8

0

130

10

295

93,1

4.

Krajowice

76

31

8

7

5

2

20

0

73

96,1

5.

Lublica

144

14

7

8

7

31

61

4

132

91,7

6.

Nawsie Kołaczyckie

352

93

17

22

59

13

115

12

331

94,0

7.

Sieklówka

231

11

4

4

11

42

114

15

201

87,0

8.

Sowina

196

10

9

4

25

3

119

6

176

89,8

Razem:

1 898

336

88

93

183

147

757

163

1767

93,1


Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych Urzędu Gminy Kołaczyce



Na terenie gminy prowadzona jest zbiórka odpadów segregowanych w workach. Każde gospodarstwo wykupuje worki, a w określony dzień miesiąca wystawia je przed posesję, skąd zabiera go firma uprawniona do odbioru odpadów tj. Zakład Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Kołaczycach. ZGK posiada ponadto umowę z organizacją odzysku REKPOL Organizacja Odzysku S.A., która dofinansowuje prowadzenie selektywnej zbiórki odpadów.

Ponad 93% mieszkańców gminy podpisało umowę na odbiór odpadów komunalnych. Najwięcej umów zawarto w 2005 r. Przekonanie kolejnych mieszkańców gminy do systematycznej segregacji odpadów pozwoli na zmniejszenie ilości odpadów kierowanych na wysypisko śmieci, wydłużając tym samym okres jego eksploatacji. Dodatkową korzyścią będzie również możliwość odzyskania wielu cennych surowców wtórnych bez konieczności obciążania linii technologicznych służących do ich mechanicznego sortowania.


Tabela 36. Rodzaj, ilość oraz odbiorcy surowców wtórnych

w gminie Kołaczyce w 2006 r.



Wyszczególnienie

Ilość

Odbiorca

Odpady komunalne

76 Mg

MZGO - JASŁO

Plastik

30,9 Mg

Gospodarka Komunalna – Błażowa

Szkło

72,1 Mg

Recykling „Centrum” - Jarosław

Papier

1,8 Mg

MTM Straszęcin

Złom

12,04 Mg

Jarkomet Jareccy – Przysieki

Osad z oczyszczalni ścieków

-

Dynów Składowisko


Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych Urzędu Gminy Kołaczyce


Według danych GUS w 2005 r. na terenie gminy Kołaczyce zebrano 57,4 ton odpadów komunalnych, z czego 34,7 tony pochodziło z gospodarstw domowych.


Na poprawę stanu gospodarki odpadami na ternie gminy w pozytywny sposób może wpłynąć m.in.:


Gmina zainteresowana jest budową międzygminnego zakładu utylizacji odpadów komunalnych, który mógłby być zlokalizowany w miejscowości Błażkowa w gminie Brzyska lub w Dobryni wchodzącej w skład gminy Dębica.



5.4 GAZYFIKACJA


Gmina Kołaczyce jest gminą w 100% zgazyfikowaną. Przez gminę przebiega gazociąg wysokoprężny DN 300 P 4,0 Mpa relacji Warzyce – Wygoda. Długość sieci gazowej wynosi 119,8 km i zapewnia zaopatrzenie w gaz wszystkim mieszkańcom w obrębie gminy. Liczba podłączeń instalacji gazowych do budynków mieszkalnych wynosi 1922. Dostęp do gazu ma 1471 gospodarstw domowych.



Tabela 37. Sieć gazowa w gminie Kołaczyce w 2005 r.



Wyszczególnienie

Jednostka miary

Liczba

długość czynnej sieci ogółem

km

119,8

długość czynnej sieci przesyłowej

km

6,8

długość czynnej sieci rozdzielczej w km

km

113,0

czynne połączenia do budynków mieszkalnych

szt.

1922

odbiorcy gazu

gosp. dom.

1471

odbiorcy gazu ogrzewający mieszkania gazem

gosp. dom.

1024

zużycie gazu w tys. m3

tys. m3

701,00

zużycie gazu na ogrzewanie mieszkań w tys. m3

tys. m3

275,4

ludność korzystająca z sieci gazowej

osoba

6989


Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych z Głównego Urzędu Statystycznego


Zużycie gazu na 1 mieszkańca w 2006 r. wyniosło 79,2 m3 .



5.5 ELEKTRYFIKACJA



Gmina Kołaczyce jest dobrze wyposażona w sieć średnich i niskich napięć o wymaganym standardzie. Jednostką odpowiedzialną za dostawę energii elektrycznej jest Rejon Energetyczny Jasło – Rzeszowskiego Zakładu Energetycznego S.A. Zasilanie gminy odbywa się za pośrednictwem linii elektroenergetycznych wysokiego napięcia 110 kV i średniego napięcia 15 kV poprzez 44 stacje transformatorowe ŚN/nn. Obecnie 100% gospodarstw domowych jest zelektryfikowanych. Istniejąca sieć elektroenergetyczna pokrywa istniejące ogólne zapotrzebowanie zapewniając ponadto niezbędną rezerwę. Przestrzenny rozkład źródeł mocy w związku z wzrastającym zapotrzebowaniem na energię elektryczną odbiorców, a  także w miarę upływu czasu wymagać jednak będzie stopniowej rozbudowy oraz modernizacji. Elektryfikacji i modernizacji podlegać będą fragmenty istniejącej sieci Sn i  NN w celu poprawy jakości i niezawodności zasilania.


5.6 TELEKOMUNIKACJA



Usługi telekomunikacyjne na terenie gminy świadczy Telekomunikacja Polska S.A. Do sieci telefonicznej tego operatora podłączonych jest obecnie 944 abonentów, natomiast do sieci internetowej 100 abonentów. Ponad 50% abonentów telefonicznych zamieszkuje miejscowość Kołaczyce oraz Nawsie Kołaczyckie.  






Tabela 38. Liczba mieszkańców gminy Kołaczyce podłączonych

do sieci telefonicznej oraz internetowej w 2007 r.


Miejscowość

Liczba osób podłączonych do sieci telefonicznej

Liczba osób podłączonych do sieci internetowej

Bieździadka

105

4

Bieździedza

155

15

Kołaczyce

232

30

Krajowice

0

0

Lublica

88

14

Nawsie Kołaczyckie

234

15

Sieklówka

63

15

Sowina

57

7

Ogółem:

934

100

Źródło: Telekomunikacja Polska S.A.


Na terenie gminy funkcjonuje jeszcze jeden operator telefonii stacjonarnej reprezentowany przez Przedsiębiorstwo Telekomunikacyjne Telgam sp. z o.o. z Jasła, który poprzez własne sieci lokalne świadczy usługi na obszarze miasta i Gminy Jasło, gminy Kołaczyce oraz następujących gmin: Brzyska, Skołyszyn oraz Trzcinica. W ofercie Przedsiębiorstwa Telekomunikacyjnego Telgam sp. z o.o. znajdują się również internetowe łącza stałe oraz możliwość administrowania sieciami internetowymi. W 2007 r. do sieci telefonicznej podłączonych było 82 abonentów, a  z  internetowego łącza korzystało 127 abonentów.





Tabela 39. Liczba mieszkańców gminy Kołaczyce podłączonych

do sieci telefonicznej oraz internetowej w 2007 r.




Miejscowość

Liczba osób podłączonych do sieci telefonicznej

Liczba osób podłączonych do sieci internetowej

Bieździadka

0

4

Bieździedza

0

29

Kołaczyce

14

27

Krajowice

68

31

Lublica

0

10

Nawsie Kołaczyckie

0

25

Sieklówka

0

1

Sowina

0

0

Ogółem:

82

127



Źródło: Przedsiębiorstwo Telekomunikacyjne Telgam sp. z o.o. z Jasła



Do sieci telefonicznej na terenie gminy podłączonych jest obecnie łącznie1016 abonentów tj. ponad 17 % więcej niż w 2004 r. Wskaźnik gęstości telefonicznej na 100 mieszkańców w  gminie Kołaczyce wynosi 11,3, jest on znacznie niższy niż w województwie podkarpackim, gdzie wynosi średnio 21. Niski wskaźnik gęstości telefonicznej nie jest wynikiem ograniczonych możliwości technicznych poszczególnych operatorów telefonii bezprzewodowej, lecz skutkiem wysokiego bezrobocia, niskich dochodów mieszkańców oraz wysokich cen usług telekomunikacyjnych.

Dynamicznie rozwija się natomiast telefonia komórkowa oraz usługi internetowe.


Z uwagi na wzrastającą rolę promocji diagnozowanego obszaru gmina dążyć będzie do telefonizacji całego obszaru .



5.7 BUDOWNICTWO



Warunki mieszkaniowe stanowią jeden z głównych elementów kształtujących warunki życia na danym terenie. Zabudowa Gminy Kołaczyce to budynki mieszkalne: wielorodzinne i  jednorodzinne. Na terenie gminy znajduje się 2229 budynków mieszkalnych oraz 9235 izb mieszkalnych. Powierzchnia użytkowa mieszkań wynosi 197322 m2 (GUS 2005 r.)

Zdecydowana większość, bo około 99% istniejącej na terenie gminy zabudowy mieszkaniowej jest własnością prywatną. Zaledwie 1% stanowi własność zakładów pracy, gminy lub innych podmiotów.



Średnia powierzchnia mieszkania na terenie gminy Kołaczyce wynosi 88,5 m2. Na jedną osobę według danych GUS w 2005 r. przypadało 22,3 m2 powierzchni użytkowej mieszkania.




Wykres 15. Mieszkania zamieszkałe na stale według okresu budowy budynku

w Gminie Kołaczyce



Źródło: Plan Rozwoju Miejscowości Kołaczyce 2005-2013




W zabudowie występującej na terenie gminy Kołaczyce dominują budynki powstałe w latach 1945-1970. Stosunkowo duży udział przypadł także mieszkaniom z przedziału lat 1979-1988. Dużo obiektów powstało też w ostatnich latach 1989-2002. Liczba nowopowstałych budynków mieszkalnych wciąż rośnie.


Własność gminy stanowi 11 mieszkań komunalnych. Wyposażenie tychże mieszkań jest standardowe, a stan techniczny średni.

Zapotrzebowanie na mieszkania komunalne określa się obecnie na poziomie około 5-6 mieszkań.



Stan wyposażenia mieszkań w gminie Kołaczyce w instalacje techniczno-sanitarne pokazuje tabela 40.




Tabela 40. Mieszkania w gminie Kołaczyce wyposażone w instalacje

techniczno- sanitarne w 2005 r.




Wyszczególnienie

Liczba mieszkań

%

Wodociąg

1964

88,11

Łazienka

1708

76,63

Centralne ogrzewanie

1347

60,43

Gaz sieciowy

1765

79,18


Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych z Głównego Urzędu Statystycznego











Wykres 16. Zasoby mieszkaniowe w gminie Kołaczyce w latach 1995-2005



Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych z Głównego Urzędu Statystycznego



Z roku na rok obserwuje się systematyczny wzrost wydawanych pozwoleń na budowę oraz podejmowanych decyzji o warunkach zabudowy. Szczególne nasilenie w powstawaniu nowych obiektów mieszkaniowych obserwuje się od roku 2004. Wciąż trwa boom budowlany napędzający polską gospodarkę. Po kilku latach recesji zauważa się ożywienie na rynku domów jednorodzinnych. Budowa domów jednorodzinnych to dominująca forma inwestycji mieszkaniowej na terenie gminy. Tendencja wzrostu na rynku budowlanym utrzymuje się m.in. z uwagi na stabilny rozwój gospodarczy, pozytywne prognozy rozwoju gospodarki oraz wzrost dostępności kredytów hipotecznych.








5.8 CIEPŁOWNICTWO



Gmina Kołaczyce nie dysponuje kompleksowym systemem ciepłowniczym z ciepłowniami

i sieciami cieplnymi. W jej planach nie znajduje się ogarnięcie terenu formą zbiorowego zasilania w energię cieplną. Potrzeby grzewcze mieszkańców zaspokajane są za pośrednictwem indywidualnych źródeł ciepła. W zabudowie jednorodzinnej i gospodarstwach rolnych dominują indywidualne źródła ciepła wykorzystujące na potrzeby grzewcze gaz, energię elektryczną, piece opalane paliwem stałym, olej opałowy itp. W zabudowie wielorodzinnej zaś występują lokalne kotłownie bądź indywidualne źródła ciepła.

W zakresie potrzeb ciepłowniczych gmina będzie dążyć do ograniczania wykorzystywania

w celach grzewczych lokalnych kotłowni i pieców grzewczych opalanych paliwem stałym. Planuje się w coraz większym stopniu wykorzystanie gazu, paliw płynnych oraz energii elektrycznej w celu zaspokajania potrzeb ciepłowniczych gminy. Gmina dostrzega potrzebę wykorzystywania do celów grzewczych odnawialnych źródeł energii takich jak wiatr, słońce czy też biomasa. Wzrost zainteresowania odnawialnym źródłami energii wynika z troski

o zachowanie czystości środowiska naturalnego, która jest niewątpliwym atutem gminy.



6. INFRASTRUKTURA SPOŁECZNA



6.1 OŚWIATA I WYCHOWNIE



Na terenie gminy Kołaczyce funkcjonują następujące jednostki stanowiące bazę wychowawczo-oświatową:




Tabela 41. Wyposażenie placówek oświatowych w gminie Kołaczyce w 2006 r.




Wyszczególnienie

Ilość uczniów

Ilość etatów nauczycielskich

Ilość sal lekcyjnych

Sala gimnastyczna

Zespół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Kołaczycach

391

37

20

1

Zespół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Sieklówce

130

16,16

9

-

Zespół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w

Bieździedzy

327

31

20

1

Zespół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Sowinie

186

17,16

9

1

Zespół Szkoły Podstawowej w Lublicy

135

17,05

9

1

Zespół Szkoły Podstawowej w Krajowicach

106

15,55

9

-

Gminne Przedszkole w Kołaczycach

98

6,17

4

-


Źródło: Urząd Gminy Kołaczyce

Szkoły podstawowe i gimnazja podporządkowane samorządowi gminnemu funkcjonują w  oparciu o podział terenu gminy na rejony szkolne, co łączy się z organizacją dowozu uczniów z odległych miejscowości. W/w szkoły podstawowe, gimnazja i przedszkola funkcjonują jako jednostki budżetowe.


Wychowanie przedszkolne na obszarze gminy realizowane jest przez przedszkola i oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych.



Tabela 42. Wychowanie przedszkolne w gminie Kołaczyce w 2006 r.



Wyszczególnienie

Placówki

Miejsca

w przedszkolach

Oddziały

Dzieci

ogółem

w tym w przedszkolach

ogółem

w tym w przedszkolach

ogółem

w tym w przedszkolach

Gmina Kołaczyce

6

1

100

9

4

182

100


Źródło: Źródło: Główny Urząd Statystyczny


W siedzibie gminy – miejscowości Kołaczyce funkcjonuje Gminne Przedszkole przygotowane do podjęcia opieki nad grupą ponad 100 dzieci w wieku od 2 do 6 lat. Istniejące na terenie gminy przedszkole oraz oddziały przedszkolne przy Szkołach Podstawowych są niezwykle potrzebne z uwagi na to, że od samego początku przygotowują dzieci do życia. Uczą je samodzielności, otwartości na drugiego człowieka, a także tego, jak współpracować z innymi. Poprzez umiejętnie skomponowaną zabawę przygotowują młodych ludzi do tego, aby w przyszłości mogły sprostać licznym wyzwaniom choćby w postaci wyboru zawodu oraz podjęcia pracy. Rola placówek przedszkolnych w kształtowaniu osobowości młodego człowieka jest ogromna.


Nad edukacją przedszkolaków oraz uczniów kształcących się w szkołach podstawowych oraz średnich czuwa grono pedagogiczne składające się z blisko 140 nauczycieli.


Po ukończeniu nauki w szkole podstawowej, a następnie gimnazjum absolwenci mogą podjąć naukę w następujących szkołach średnich:




- profil humanistyczny

- profil biologiczno-chemiczny

- informatyczno-językowy


W 2007 w odpowiedzi na potrzeby rynku uruchomiony zostaje nowy kierunek kształcenia „policyjno-strażacki”.



- profil ekonomiczno-administracyjny.


Przy Liceum Ogólnokształcącym w Kołaczycach znajduje się internat dla 60 uczniów, który ułatwia wychowankom naukę oraz pomaga zwiększyć ilość czasu wolnego, który normalnie potrzebowali na dojazdy. Internat stanowi także bazę noclegową dla odwiedzających gminę czy też powiat turystów.


Młodzież może również skorzystać z oferty Centrum Kształcenia Praktycznego w Jaśle oferującego wiele ciekawych kierunków kształcenia zawodowego. Oferta praktycznej nauki zawodu skierowana jest do uczniów szkół zawodowych powiatu jasielskiego.


Abiturienci w poszukiwaniu idealnego dla siebie kierunku dalszego kształcenie mogą skorzystać z oferty uczelni wyższych zlokalizowanych m.in. na terenie powiatu jasielskiego, gdzie bazę naukowo-dydaktyczną tworzą:



Analizując dane Głównego Urzędu Statystycznego dotyczące wyposażenia placówek oświatowych w gminie Kołaczyce w 2006 r. w komputery stwierdzono, że:




Dla porównania w powiecie jasielskim średnio na 1 komputer przypada 17 uczniów, w  województwie podkarpackim 13 uczniów, natomiast w Polsce 11 uczniów. W świetle tych danych gmina Kołaczyce pod względem liczby uczniów przypadających na jeden komputer wypada lepiej niż powiat jasielski oraz województwo podkarpackie.


W wielu placówkach oświatowych konieczne stało się przeprowadzenie remontów oraz modernizacji z uwagi na pogarszający się w miarę upływu czasu ich stan techniczny. Niezbędny jest również zakup różnego rodzaju nowoczesnych pomocy dydaktycznych, które wywierają ogromny wpływ na jakość, szybkość oraz skuteczność kształcenia młodych mieszkańców gminy Kołaczyce. Ponadto Zespół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w  Sieklówce oraz Zespół Szkoły Podstawowej w Krajowicach nie posiadają sali gimnastycznej, co w niekorzystny sposób wpływa na rozwój fizyczny uczniów w/w placówek dydaktycznych.



Do roku 2006 wyremontowano lub zmodernizowano następujące placówki oświatowe:



Pomimo zaangażowania władz głównym problemem rozwoju oraz zwiększania efektywności kształcenia w gminie Kołaczyce są następujące czynniki:









6.2 SŁUŻBA ZDROWIA



Na obszarze gminy Kołaczyce funkcjonują dwa ośrodki zdrowia:



Najbliższy szpital i pogotowie ratunkowe znajdują się natomiast w odległym o 10 km Jaśle.


W Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Kołaczycach można skorzystać z usług następujących poradni:



Ośrodek wyposażony jest również w gabinet zabiegowy przystosowany do pobierania materiału do badań analitycznych i wykonywania badań.


Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Kołaczycach zatrudnia 4 lekarzy Podstawowej Opieki Zdrowotnej, 2 lekarzy stomatologów oraz 7 pielęgniarek. Przynależą do niego mieszkańcy z terenu następujących miejscowości: Kołaczyce, Nawsie Kołaczyckie, Krajowice, Sowina i Bieździedza. Na jednego lekarza przypada 1800 pacjentów.


W Wiejskim Ośrodku Zdrowia w Sieklówce znajdują się następujące poradnie:



Wiejski Ośrodek Zdrowia w Sieklówce zatrudnia lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej, 2  stomatologów oraz 3 pielęgniarki. Z usług ośrodka korzystają mieszkańcy Sieklówki, Bieździadki oraz Lublicy. Na jednego lekarza przypada 1800 pacjentów.


Wiejskie Ośrodki Zdrowia świadczą na rzecz mieszkańców następujące usługi:



Służba zdrowia prowadzi również działania profilaktyczne na terenie gminy. Zalicza się do nich profilaktykę alkoholową oraz fluorową. Prowadzone są także działania związane z  promocją zdrowia oraz profilaktyką chorób.


Działalność placówek zdrowia uzupełniają 4 apteki. Trzy spośród nich zlokalizowane są w  Kołaczycach, a jedna w Sieklówce.

Na terenie gminy Kołaczyce nie funkcjonują prywatne placówki ochrony zdrowia.


Wnętrze Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Kołaczycach zostało wyremontowane w latach 2000-2006. Modernizacji poddano poszczególne pomieszczenia oraz poczekalnie. Wymieniono m.in. instalację elektryczną, grzejniki CO oraz okna i drzwi.


W Wiejskim Ośrodku Zdrowia w Sieklówce wyremontowano z kolei pokój zabiegowy oraz poszczególne gabinety zabiegowe.

Zarówno budynek ośrodka zdrowia w Kołaczycach jak i w Sieklówce posiadają podjazdy dla osób niepełnosprawnych.


Omawiane ośrodki zdrowia dysponują stosunkowo nowym sprzętem. Ponadto wszystkie gabinety, rejestracje, poczekalnie oraz pokoje socjalne wyposażone są w nowe meble biurowe i medyczne. Sprzęt medyczny oraz wyposażenie ośrodków zostały zakupione w latach 1999-2006. Na dzień dzisiejszy wyposażenie ośrodków można uznać za dobre, jednak z  uwagi na szybkość zmian zachodzących w medycynie konieczna będzie systematyczna wymiana urządzeń medycznych, a także zakup nowych, bardziej nowoczesnych oraz funkcjonalnych urządzeń, których zastosowanie podniesie poziom oraz zakres świadczonych na rzecz mieszkańców gminy Kołaczyce usług medycznych.

Funkcjonujące na terenie gminy ośrodki zdrowia borykają się jednak z problemem, jakim jest brak ogrodzenia budynków oraz brak dużego parkingu dla samochodów. W związku z  istniejącymi barierami planowane są inwestycje służące poprawie zaplecza oraz stanu technicznego placówek, który wpływa na jakość świadczonych usług. Do inwestycji w  zakresie poprawy stanu technicznego placówki zalicza się m.in. wymianę okien w ośrodku zdrowia w Sieklówce oraz płytek w pomieszczeniach na odpady niebezpieczne w ośrodku zdrowia w Kołaczycach oraz Sieklówce.



6.3 OPIEKA SPOŁECZNA



Zadania z zakresu pomocy społecznej oraz zadania zlecone w tym zakresie realizuje Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kołaczycach, będący jednostką budżetową Urzędu Gminy.


Podstawowym zadaniem Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej jest rozpoznawanie potrzeb rodzin i osób indywidualnych w celu ich zaspokajania oraz zapewnienia im godziwego poziomu życia. Ośrodek prowadzi także działania zmierzające do usamodzielniania się osób oraz rodzin w celu zwiększenie ich stabilizacji życiowej oraz poziomu integracji ze środowiskiem.


Ośrodek realizuje zadania wynikające m.in. z ustawy o: pomocy społecznej, świadczeniach rodzinnych, postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych oraz o zaliczce alimentacyjnej,




Do zadań Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej należą ponadto:


Zadania zlecone gminy to m.in.:


W ramach zadań własnych w zakresie pomocy społecznej GOPS zajmuje się m.in.:



Tabela 43. Osoby i rodziny objęte pomocą w formie zasiłków w gminie Kołaczyce

w latach 2004-2006




Rok

Zadania własne

Zadania zlecone

ilość rodzin

ilość osób w rodzinach

ilość rodzin

ilość osób w rodzinach

2004

576

2313

106

395

2005

522

2025

41

80

2006

540

2124

63

139


Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych dostarczonych przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kołaczycach



Do głównych powodów przyznawania pomocy społecznej w 2006 r. w Gminie Kołaczyce należało:



W 2006 r. pomocą społeczną zostało objętych 1752 osoby zamieszkujące na terenie gminy Kołaczyce. Osoby objęte pomocą ze strony GOPS stanowiły blisko 20% mieszkańców.


Głównym problemem rodzin zamieszkujących na terenie gminy Kołaczyce jest:



Gminę zamieszkuje duża ilość osób niepełnosprawnych (152 osoby), rodzin wielodzietnych (67 rodzin) oraz osób dotkniętych alkoholizmem (63 osoby). Są to osoby korzystające z  pomocy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.


Z obserwacji pracowników Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej wynika, że z roku na rok wzrasta zapotrzebowanie na usługi opiekuńcze. Systematycznie rośnie ponadto liczba rodzin kwalifikujących się do przyznania pomocy finansowej.

W 2006 roku z różnych form pomocy społecznej korzystało 1511 rodzin, a w obliczu postępującego ubożenia społeczeństwa należy oczekiwać wzrostu liczby osób potrzebujących wsparcia.

Analiza danych otrzymanych od GOPS wykazała, że najczęstszą przyczyną przyznawania pomocy społecznej była trudna sytuacja materialna rodzin dotkniętych bezrobociem. Dla wielu ludzi otrzymana pomoc w postaci pieniężnej lub rzeczowej stanowi jedyne źródło utrzymania.

Częstym powodem przyznania pomocy okazała się również długotrwała choroba oraz niepełnosprawność – dotyczyła ona w szczególności osób starszych.

Pracownicy GOPS zwracają uwagę na występującą w wielu rodzinach bezradność w  sprawach opiekuńczo – wychowawczych, czy też w prowadzeniu gospodarstwa domowego.

Innym niezwykle istotnym problemem pojawiającym się na terenie gminy Kołaczyce jest niedożywienie dzieci i młodzieży szkolnej.

Z obserwacji pracowników ośrodka wynika także, że pojawiła się pewna tendencja do uzależniania się części rodzin korzystających z przyznawanej pomocy i tym samym zatracania przez nie własnej aktywności oraz inwencji w rozwiązywaniu pojawiających się problemów. Przyjmowanie biernej postawy życiowej przez osoby objęte pomocą społeczną jest problemem, które skutki ciężko jest przewidzieć.


Główne problemy z jakimi boryka się placówka to:



Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kołaczycach współpracuje z Urzędem Gminy w  Kołaczycach, Radą Gminy, Sołtysami, Powiatowym Urzędem Pracy w Jaśle, Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Sądem, Szpitalem Specjalistycznym, Szkołami, Ośrodkami Zdrowia oraz Kościołem. Rozwija się także współpraca z organizacjami pozarządowymi takimi jak: Stowarzyszenie Podkarpacki Bank Chleba, Stowarzyszenie osób niewidomych, Towarzystwo Pomocy Dzieciom czy też z  Klubami działającymi przy Domu Kultury. GOPS wymienia ponadto doświadczenia z  innymi organizacjami jak np. Polski Czerwony Krzyż, Polski Komitet Pomocy Społecznej, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Ośrodek Interwencji Kryzysowej, Komisja ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Nawiązywana współpraca ma na celu jak najlepszą realizację zadań zleconych oraz własnych poprzez wymianę informacji oraz propagowanie pozytywnych praktyk.


W celu poprawy stanu technicznego ośrodka planowane są drobne remonty pomieszczeń przeznaczonych na archiwum i punkt wydawania odzieży używanej oraz sprzętów gospodarstwa domowego dostarczanych przez mieszkańców gminy.


Pomoc społeczną na rzecz mieszkańców gminy świadczy również Dom Pogodnej Starości NAZARET w Kołaczycach prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu. Przeznaczony dla osób starszych ośrodek funkcjonuje od 1994 r. i jest prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Nazaretanek. Celem Domu Pogodnej Starości jest zapewnienie jego mieszkańcom warunków umożliwiających godne życie zaspokajając ich opiekuńcze, bytowe, społeczne, zdrowotne oraz religijne potrzeby. W ośrodku prowadzona jest terapia zajęciowa, która ma na celu urozmaicenie monotonii dnia mieszkańców. Siostry Nazaretanki starają się stworzyć rodzinną atmosferę dla swoich podopiecznych.

W latach 2001-2003 budynek został zmodernizowany i przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. W ramach modernizacyjnych prac dobudowano podjazd na wózki inwalidzkie, wymieniono drzwi na szersze, zlikwidowano progi, zamontowano pochwyty, wymieniono okna, a także zagospodarowano teren wokół budynku.



6.3 SPORT



Potrzeby związane z rozwojem poszczególnych dyscyplin sportowych i krzewieniem sportu wśród młodzieży zaspokoiłaby budowa dużego obiektu sportowego. Obecnie infrastrukturę sportową na terenie gminy tworzą sale gimnastyczne zlokalizowane przy:



Na terenie gminy nie ma basenu, najbliższy obiekt tego typu znajduje się w Jaśle.


Kluby sportowe działające na terenie gminy Kołaczyce:




6.4 INFRASTRUKTURA KULTURALNA



Infrastrukturę kulturalną w gminie Kołaczyce tworzą następujące obiekty:


W/w placówki zajmują się upowszechnianiem kultury jako czynnika wpływającego na zwiększenie poziomu życia mieszkańców, poszanowanie i ochronę dziedzictwa kulturowego oraz czynnika promującego gminę w regionie, kraju oraz świecie. Instytucje te aktywizują lokalną społeczność do uczestniczenia w różnych formach życia artystycznego oraz kulturalnego.


W działalności większości placówek przeważają prace związane z organizowaniem imprez rozrywkowych w postaci zabaw, dyskotek oraz imprez sportowych. Domy Ludowe zlokalizowane w poszczególnych sołectwach wypożyczają sale na wesela oraz inne imprezy okolicznościowe. Gminne sale czy też świetlice często są także miejscem narad oraz zebrań wiejskich mieszkańców.


Do placówek kulturalnych należy m.in.:




Dom Ludowy w Kołaczycach oraz Domy Ludowe w okolicznych miejscowościach, poza realizacją zadań statutowych, współpracują z innymi podmiotami przy realizacji różnego rodzaju imprez plenerowych i festynów.


Jedną z corocznych imprez kulturalnych odbywających się na terenie gminy Kołaczyce są uroczystości związane ze świętami narodowymi: 3 Maja i 11 Listopada.



W okresie przed Świętami Bożego Narodzenia szkoły z terenu gminy przygotowują „Przegląd Kolęd”. Reprezentacje poszczególnych szkół prezentują kolędy w Domu Ludowym w Kołaczycach.


W bieżącym roku do Kalendarza Imprez zostaną włączone „Dni Kołaczyc” oraz „Dni Sportu”



Pierwszego dnia imprezy, który przeznaczony jest dla młodzieży odbędzie się m.in.:

- mecz drużyn młodzieżowych

- konkursy, gry i zabawy prowadzone przez prezenterów Radia Eska.

- dyskoteka z udziałem renomowanych Dj-ów.

W drugim dniu nastąpi prezentacja gminy, ze szczególnym uwzględnieniem dorobku miejscowych oraz zaproszonych 94 zespołów. Na zakończenie gminnego święta przewidziana jest zabawa taneczna dla mieszkańców gminy.





Na terenie gminy Kołaczyce funkcjonuje 5 placówek bibliotecznych. W 2006 r. z tutejszych zbiorów skorzystało 1105 czytelników wypożyczając łącznie 22,7 tys. woluminów.



Tabela 44. Placówki biblioteczne w gminie Kołaczyce w 2006 r.



Wyszczególnienie

Placówki biblioteczne

Księgozbiór w tys. woluminów

Czytelnicy

Wypożyczenia w  woluminach

Liczba ludności na 1 placówkę biblioteczną

ogółem

w tym biblioteki i filie

w tys.

na 1 czytelnika

Gmina Kołaczyce

5

1

24

1105

23,8

21,6

1475


Źródło: Główny Urząd Statystyczny

Analiza danych dotyczących działalności placówek bibliotecznych w ciągu kilku ostatnich lat wykazała spadek czytelników korzystających z ich zbiorów, przy jednoczesnym wzroście liczby wypożyczanych pozycji.


W miejscowości Kołaczyce znajduje się ogólnodostępna czytelnia, w której można bezpłatnie skorzystać z Internetu. Czytelnia jest czynna w ciągu całego roku szkolnego, a także podczas wakacji we wskazanych dniach oraz godzinach.



Na terenie gminy Kołaczyce działają trzy Koła Gospodyń Wiejskich:



Wymienione Koła Gospodyń Wiejskich prezentują swój dorobek na imprezach okolicznościowych tj. „Dni Kołaczyc”, dożynki itp. Prowadzą również prezentacje lokalnej kuchni staropolskiej podczas spotkań na Słowacji i na Węgrzech w ramach nawiązanej współpracy Polska – Słowacja –Węgry. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu lokalnych kół podtrzymywana jest rodzima tradycja gminy Kołaczyce.


Działalność kulturalno-oświatowa i rozrywkowa wspierana jest również przez Ochotnicze Straże Pożarne, które co roku przygotowują pokaz umiejętności w posługiwaniu się sprzętem specjalistycznym oraz pokaz udzielania pierwszej pomocy dla osób poszkodowanych w  wypadkach. Prezentacja odbywa się na stadionie OSTOJA w Kołaczycach. Do innych zadań OSP należy również pomoc w organizacji oraz zabezpieczanie imprez masowych.


6.5 ORGANIZACJE SPOŁECZNE



Na terenie gminy działa Stowarzyszenie Miłośników Kołaczyc. Zostało ono założone 7  stycznia 1979 r. przez grupę entuzjastów społecznych z Kołaczyc oraz Nawsia Kołaczyckiego. Stowarzyszenie założyło „Izbę pamięci”, w której zgromadzono ginący sprzęt dawnych i  obecnych gospodarstw domowych, narzędzia i wyroby warsztatów rzemieślniczych, stroje i ubiory mieszczan, wojska oraz straży, a ponadto instrumenty muzyczne, obrazy, zdjęcia, książki itp. Każdego roku zbiory „Izby pamięci’ są wzbogacane o  nowe unikalne znaleziska będące symbolem minionego okresu. Pełna ciekawych eksponatów izba jest często odwiedzana przez zorganizowane wycieczki szklone oraz przez indywidualne osoby. Stowarzyszenie Miłośników Kołaczyc przyczyniło się także do budowy pomnika ku czci rodaków poległych i  pomordowanych w czasie I oraz II wojny światowej. Stowarzyszenie organizuje ponadto prelekcje dla mieszkańców gminy oraz młodzieży dotyczące kultury oraz historii regionu. Organizacja ta opiekuje się także licznymi pomnikami, kapliczkami oraz figurami przydrożnymi rozsianymi po całej okolicy. Członkowie i Zarząd Stowarzyszenia współpracują z Radą Sołecką oraz Domem Kultury w Kołaczycach w  zakresie podejmowanych działań, chociażby w związku z organizacją lokalnych imprez oraz uroczystości rocznicowych związanych z obchodzonymi świętami narodowymi.


Koła Gospodyń Wiejskich w Bieździedzy, Sowinie oraz Sieklówce aktywnie włączają się w życie społeczno-kulturalne gminy uczestnicząc w różnego rodzaju imprezach okolicznościowych. Członkinie kół kultywują rodzimą tradycję, wymieniają się doświadczeniami oraz umiejętnościami. Niewątpliwie działalność Kół Gospodyń Wiejskich urozmaica obraz gminy.


Gminny Chór Zorza w Kołaczycach - działający jako stowarzyszenie chór męski, został reaktywowany w 1989 r. Obecnie liczy 23 czynnych członków, a jego siedziba mieści się w  miejscowości  Kołaczyce.


Chór Parafialny z Sieklówki – to chór męski, który założony został w 2003 r., obecnie liczy 20 członków.


Ochotnicza Straż Pożarna w Kołaczycach istnieje od 1886 r. Działalność stowarzyszenia opiera się na społecznej pracy jego członków.


Do podstawowych zadań OSP należy m.in.:



OSP zajmuje się także krzewieniem wśród swoich członków, a także wśród mieszkańców gminy kultury fizycznej i sportu poprzez organizowanie zawodów sportowych. Jednostka prowadzeni także działalność kulturalno – oświatową i rozrywkową.


W 2007 r. Ochotnicza Straż Pożarna w Kołaczycach zorganizowała ćwiczenia z zakresu działań gaśniczo – ratowniczych oraz ćwiczenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy.

Ochotnicza Straż Pożarna dysponuje m.in. samochodem gaśniczym GBAM 2,5/16 marki Star 266 oraz lekkim Samochodem Ratownictwa Technicznego marki Żuk. Do oświetlenia terenu w trakcie akcji OSP wykorzystuje agregat oświetleniowy wraz z masztem. Do wyposażenia Ochotniczej Straży Pożarnej należy również sprzęt hydrauliczny (nożyco-rozpieraki), podstawowy sprzęt burzący, sprzęt do oznaczania terenu, podstawowy sprzęt ratownictwa medycznego (Torba Medyczna PSP-R1, deska ortopedyczna, kołnierze ortopedyczne, szyny Kramera), pompy (o 2 Motopompy PO-5, 2 pompy szlamowe: HONDA i SUBARU), pilarka spalinowa łańcuchowa, piła do betonu i stali K750 Rescue firmy Partner oraz umundurowanie osobiste strażaka 21 sztuk.

Wyposażenie Ochotniczej Straży Pożarnej w Kołaczycach jest niewystarczające. Aby stawić czoła istniejącym zagrożeniom OSP powinno unowocześnić swoją bazę sprzętową. Dobrze wyposażona jednostka będzie mogła nieść pełną oraz wykwalifikowaną pomoc ludziom w  każdej sytuacji zagrożenia ich życia, zdrowia oraz mienia.



Przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Kołaczycach w kwietniu 2006 r. powstała Kompania Honorowa. Jej członkami są strażacy ochotnicy z Kołaczyc i Nawsia Kołaczyckiego.
Kompania Honorowa liczy 34 osoby, ale w pełnym umundurowaniu prezentuje się tylko 24 jej członków. Ciekawą częścią umundurowania są hełmy wykonane na wzór hełmów okresu międzywojennego. Kompania Honorowa uświetnia uroczystości religijne i patriotyczne na terenie Gminy Kołaczyce, jak również i poza jej granicami. Bierze udział m.in. w obchodach: Dnia Strażaka, świąt narodowych (3 Maja, 11 Listopada), pełni również warty honorowe przy Bożym Grobie, uświetniając uroczystości Triduum Wielkiego Tygodnia. Tradycja warty honorowej przy Bożym Grobie sięga XIX wieku. Jest zawsze obecna na wszystkich uroczystościach parafialnych takich jak: Boże Ciało czy uroczystości odpustowe.





Oprócz Ochotniczej Straży Pożarnej w Kołaczycach na terenie gminy Kołaczyce nad bezpieczeństwem mieszkańców czuwa:




Przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Kołaczycach działa również licząca 13 osób Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza. Systematycznie prowadzone są zajęcia z młodzieżą, które mają na celu szersze zainteresowanie jej działalnością społeczną na rzecz ochrony przeciwpożarowej oraz przygotowanie do bezinteresownej służby w szeregach OSP.


Od 2000 r. na terenie Kołaczyc działa Organizacja Pożytku Publicznego w postaci Związku Harcerstwa Polskiego pod nazwą 307 Kołaczycka Drużyna Harcerska im. Andrzeja Małkowskiego. Kołaczyc ka młodzież przynależąca do tego ruchu wierzy w to, iż można żyć w zgodzie z  uniwersalnymi wartościami, budować świat oparty na pokoju i przyjaźni. Drużyna m.in. uczestniczy w różnego rodzaju wyjazdach, rajdach, biwakach, manewrach huwcowych, konferencjach i akcjach jak np. WOŚP, sprząta również cmentarze wojenne z czasów I wojny światowej. 307 Kołaczycka Drużyna Harcerska zapoznaje się z ideą wędrowniczą podczas licznych pieszych wędrówek po górskich szlakach. Aktywnie i pożytecznie spędza swój wolny czas delektując się otaczającym ją bogactwem fauny i flory.

W październiku 1995 roku w Kołaczycach powstało Ognisko Misyjne w postaci Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci. Ognisko Misyjne zostało założone przez panią katechetkę mgr Edytę Rączka przez którą do dnia dzisiejszego jest prowadzone. PDMD pracuje w pięciu grupach kontynentalnych (zielona, czerwona, biała, niebieska, żółta) skupiając uczniów ze Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum. W ramach spotkań misyjnych realizuje programy formacyjne przygotowywane przez Sekretariat Krajowy PDMD.

Działalność Ogniska Misyjnego ma na celu rozbudzenie w dzieciach wrażliwości misyjnej oraz poczucia solidarności zarówno duchowej jak i materialnej z rówieśnikami i  misjonarzami na całym świecie.

Poprzez szeroko zakrojoną działalność PDMD angażuje całą wspólnotę parafialną m.in. podczas cyklicznych przedsięwzięć związanych z misjami.

Działalność Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci w Kołaczycach zatacza coraz szersze kręgi, aktywizując i integrując społeczeństwo. Ognisko Misyjne pokazuje, że wiele radości niesie wspólna modlitwa, zabawa i praca dla dobra drugiego człowieka.

www.ognisko.eu



7. DOCHODY I WYDATKI GMINY KOŁACZYCE W LATACH 2004-2006



Analiza budżetu gminy Kołaczyce w latach 2004-2006 pozwoliła na wyodrębnienie następujących pozycji zapewniających największe wpływy do budżetu gminy:



Analizując wydatki z budżetu gminy Kołaczyce można zaobserwować, że najwięcej środków z budżetu przeznaczanych jest na:



Tabela 45. Dochody Gminy Kołaczyce w latach 2004-2006

Grupa



Rok

Rolnictwo i leśnictwo

Gospodarka komunalna

Gospodarka mieszkaniowa oraz niematerialne usługi komunalne

Oświata i wychowanie

Opieka społeczna

Podatki

Transport i łączność

Administracja państwowa i samorządowa

Inne

Różne rozliczenia

Razem

2004

26.421

43.047

84.215

117.879

1.565.955

1.912.289

74.500

81.598

99.415

8.517.593

12.522.912

2005

23.634

13.296

84.166

168.985

2.749.304

2.068.040

96.000

82.857

645.626

8.575.521

14.507.429

2006

58.650

143.239

74.886

68.501

4.169.138

2.584.257

500.000

83.091

864.536

9.478.667

18.024.965

Razem

108.705

199.582

243.267

355.365

8.484.397

6.564.586

670.500

247.546

1.609.577

26.571.581

45.055.306


Źródło: Urząd Gminy Kołaczyce


Tabela 46. Wydatki Gminy Kołaczyce w latach 2004-2006


Grupa



Rok

Rolnictwo i leśnictwo

Gospodarka komunalna

Gospodarka mieszkaniowa oraz niematerialne usługi komunalne

Oświata i wychowanie

Opieka społeczna

Kultura i sztuka

Ochrona zdrowia

Kultura fizyczna i sport

Transport i łączność

Administracja państwowa i samorządowa

Inne

Różne rozliczenia

Razem

2004

24.578

363.380

26.664

7.325.557

1.990.725

534.004

139.991

56.617

1.106.291

1.569.638

596.172

-

13.733.617

2005

28.355

746.475

115.393

7.688.420

3.187.962

201.781

60.614

55.733

943.304

1.677.887

1.018.521

1.238

15.725.683

2006

42.753

1.121.428

36.238

7.760.753

4.649.554

202.128

102.340

65.916

1.986.586

1.829.795

1.471.980

6.007

19.275.478

Razem

95.686

2.231.283

178.295

22.774.730

9.828.241

937.913

302.945

178.266

4.036.181

5.077.320

3.086.673

7.245

48.734.778


Źródło: Urząd Gminy Kołaczyce

III. WYNIKI ANKIETY



Analiza wyników ankiety przeprowadzonej w gminie Kołaczyce



W badaniu ankietowym możliwość udziału mieli wszyscy mieszkańcy gminy Kołaczyce.

W ankietyzacji wzięła udział niemalże identyczna liczba kobiet i mężczyzn. Kobiety stanowiły 55,5 % badanych, natomiast mężczyźni 44,5%. Najliczniejszą grupą wiekową wśród ankietowanych były osoby w wieku 40-49 lat stanowiąc dokładnie 50 % badanych oraz osoby w wieku 30-39 lat, które stanowiły 22,2% badanych.


Zdecydowana większość badanych posiada wykształcenie średnie i wyższe. Każda z tych grup stanowi dokładnie 44,5 % badanych. Wykształcenie zawodowe reprezentowało zaledwie 11,11 %. Nikt z ankietowanych osób nie posiadał wykształcenia podstawowego. Ankietowani w zdecydowanej większości 88,88% wskazali, że zamieszkują w gminie od urodzenia. Pozostałe osoby to mieszkańcy napływowi.


Respondenci zamieszkują w gospodarstwach domowych różnej wielkości. Najczęściej wymieniane to gospodarstwa 4 (33,33%) 3 i 5 osobowe (27,77%). Zaledwie 5,5% badanych reprezentowało gospodarstwo 6 osobowe.


W pytaniu dotyczącym zatrudnienia, ankieta została wypełniona przez pracowników samorządu terytorialnego, którzy stanowili 66,66 % ankietowanych. 11,11% badanych wskazało jako miejsce swojej pracy przedsiębiorstwo państwowe. Tyle samo osób zatrudnionych jest w rolnictwie. Grupę 11,11% stanowią również emeryci i renciści.

W ankiecie nie odnotowano osób bezrobotnych ani uczących się.


W przypadku 50 % badanych dochód netto w przeliczeniu na jednego członka rodziny kształtuje się w przedziale 500-1000 zł. Z kolei u 27,78% respondentów dochód ten wynosi do 500 zł, u 16,67% od 1000 do 2000 zł. Jedynie 5,55% osób, które wypełniły ankietę osiąga dochód powyżej 2000 zł na osobę.


Ankiety zawierały 9 pytań dotyczących podstawowych kwestii związanych z gminą. Ankietowani mogli zaznaczać jedną lub wiele odpowiedzi.


Pytanie nr 1 Ocena warunków życia w gminie Kołaczyce

bardzo dobra 0%

dobra 38,89%

zadowalająca 50%

zła 11,11%


Analiza danych uzyskanych z ankiet wskazuje, iż dokładnie połowa (50%) badanych ocenia warunki życia w gminie jako zadowalające, dobre -38,89%, oraz jako złe-11,11%.



Pytanie nr 2 Ocena elementów związanych z jakością życia na terenie gminy Kołaczyce


L.p.

Wyszczególnienie

Niska

Średnia

Wysoka

  1.  

Poczucie bezpieczeństwa w okolicy zamieszkania

11,11%

61,11%

27,78%


  1.  

Samoorganizacja społeczna i współpraca między mieszkańcami a władzami publicznymi

16,67%

77,78%

5,55%

  1.  

Aktywność ośrodków kulturalno-rekreacyjnych i sportowych w pobliżu miejsca zamieszkania

77,78%

22,22%

0%

  1.  

Estetyka otoczenia

11,11%

88,89%

0%


Analiza danych uzyskanych na podstawie pytania drugiego wskazuje, iż zdecydowana większość bo aż 61,11% czuje się średnio bezpiecznie w swoim miejscu zamieszkania. Wysokie poczucie bezpieczeństwa deklaruje 27,78% ankietowanych, natomiast niskie 11,11%.

Samoorganizację społeczną oraz współpracę pomiędzy mieszkańcami a władzami publicznymi aż 77,78% ankietowanych ocenia na średnim poziomie, 16,67% na niskim poziomie a 5,55% na poziomie wysokim.

Aktywność ośrodków kulturalnych, rekreacyjnych i sportowych w pobliżu miejsca zamieszkania w znacznej części oceniona jest negatywnie (77,78%) lub średnio przez 22,22% ogółu badanych. Żaden z respondentów nie ocenił tego poziomu wysoko.

Ocena estetyki otoczenia została przez 88,89% badanych określona jako średnia a przez 11,11% jako niska. Podobnie jak w przypadku aktywności ośrodków kulturalnych żaden z  respondentów nie ocenił jej wysoko.


Pytanie nr 3 Warunki dla prowadzenia działalności gospodarczej w gminie Kołaczyce

Bardzo dobre 0%

Dobre 33,33%

Zadowalające 55,56%

Złe 11,11%


Ocena warunków dla prowadzenia działalności gospodarczej kształtuje się następująco:

Ponad połowa ankietowanych (55,56%) określiło je jako zadowalające, 33,33% jako dobre, natomiast 11,11% jako złe. W ocenie tego czynnika żaden z ankietowanych nie użył stopnia bardzo dobrego.


Pytanie nr 4 Największe atuty gminy Kołaczyce

Położenie blisko Jasła 72,22%

Piękne krajobrazy 94,44%

Dobra baza oświatowa 55,55%

Rosnące zainteresowanie przedsiębiorców 0%

Lokalne zwyczaje, obrzędy, tradycja 27,77%

Poziom wykształcenia mieszkańców 11,11%

Polepszająca się infrastruktura techniczna 61,11%

Dogodna komunikacja 66,66%

Perspektywy rozwoju turystyki 5,55%

Położenie przy ważnym trakcie komunikacyjnym 5,55%

Spora liczba pracujących za granicą, którzy chcą powrócić do kraju 5,55%



Według 94,44% respondentów największym atutem gminy są otaczające ją piękne krajobrazy. Niewiele mniej osób (72,22%) opowiedziało się za położeniem blisko Jasła. Liczna grupa licząca 66,66% badanych za największy atut gminy uważa dogodną komunikację oraz polepszającą się infrastrukturę techniczną (61,11%). W tej samej dziedzinie dobra baza oświatowa zdobyła 55,55% poparcie a lokalne obrzędy, zwyczaje oraz tradycje 27,77% głosów ogółu badanych. 11,11% badanych wskazało, iż dumą gminy jest poziom wykształcenia mieszkańców. W dalszej kolejności 5,55% grupy respondentów wskazują na perspektywy rozwoju turystyki oraz położenie przy ważnym trakcie komunikacyjnym.


Pytanie nr 5 Wady/ słabe strony gminy Kołaczyce

Brak integracji społecznej 61,11%

Niskie poczucie bezpieczeństwa publicznego 11,11%

Brak stałych, atrakcyjnych inicjatyw dla młodzieży 61,11%

Słaba infrastruktura techniczna 16,66%

Słabo rozwinięte usługi dla obsługi ruchu turystycznego 72,22%

Niewystarczająca baza oświatowa 5,55%

Zanikająca tożsamość – odrębność kulturowa 5,55%

Niewystarczająca baza sportowa-rekreacyjna i wypoczynkowa 83,33%

Nieuregulowany stan własności gruntów 16,66%

Wysoki poziom bezrobocia 61,11%

Dzikie wysypiska 38,88%

Niezadowalający poziom opieki medycznej 5,55%

Zbytnie rozdrobnienie szkół gimnazjalnych 5,55%

Małe zaangażowanie mieszkańców pracą społeczną 5,55%


Słabą stroną gminy Kołaczyce jest przede wszystkim niewystarczająca baza sportowo-rekreacyjna i  wypoczynkowa za czym wypowiedziało się 83,33% ankietowanych. Znaczna grupa licząca 72,22% za wadę gminy uważa słabo rozwinięte usługi dla obsługi ruchu turystycznego. 61,11% ogółu badanych wypowiadając się w tej kwestii wskazało na brak stałych, atrakcyjnych inicjatyw dla młodzieży, wysoki poziom bezrobocia oraz brak integracji społecznej. Według 38,88% ankietowanych poważnym problemem są także dzikie wysypiska śmieci, słaba infrastruktura techniczna (16,66%), niskie poczucie bezpieczeństwa publicznego (11,11%). Jako wady zostały także wymienione: niewystarczająca baza oświatowa (5,55%), zanikająca tożsamość (5,55%), niezadowalający poziom opieki medycznej (5,55%), zbytnie rozdrobnienie szkół gimnazjalnych (5,55%) oraz małe zaangażowanie mieszkańców pracą społeczną (5,55%).



Pytanie nr 6 Główne problemy gminy Kołaczyce


Infrastruktura i jakość dróg 77,77%

Nieregulowany stan własności gruntów 11,11%

Niedostateczna infrastruktura wodociągowa 22,22%

Brak imprez kulturalnych, sportowo rekreacyjnych 22,22%

Mała liczba zakładów pracy 11,11%

Zaniedbany cmentarz komunalny 5,55%

Bezrobocie 22,22%

Rozdrobnione gospodarstwa 5,55%

Wyludnienie wsi 5,55%

Niewystarczająca sygnalizacja świetlna 5,55%

Niski poziom życia mieszkańców 5,55%

Zanieczyszczenie środowiska 5,55%

Brak możliwości skupu produktów rolnych od rolników 5,55%

Słaba infrastruktura turystyczna 11,11%

Brak ośrodków sportowo-wypoczynkowych 16,66%

Niskie nakłady na infrastrukturę 5,55%

Mały przyrost naturalny 5,55%


Aż 77,77% badanych za główny problem gminy Kołaczyce uważa infrastrukturę i jakość dróg. Znaczącym problemem jest według ankietowanych także niewystarczająca infrastruktura wodociągowa (22,22%), brak imprez kulturalnych i sportowo rekreacyjnych (22,22%), bezrobocie (22,22%) czy brak ośrodków wypoczynkowych (16,66%). Uważane za zjawisko negatywne jest również: nieuregulowany stan własności gruntów (11,11%), mała liczba zakładów pracy (11,11%) oraz słaba infrastruktura turystyczna (11,11%).




Pytanie nr 7 Najważniejsze kierunki rozwoju i zadania gminy Kołaczyce


Poprawa infrastruktury drogowej 100%

Ochrona, rozwój i promocja tradycji i kultury regionalnej 11,11%

Rozwój infrastruktury turystycznej 16,66%

Poprawa bazy sportowo rekreacyjnej 50%

Zajęcia pozalekcyjne dla dzieci i młodzieży 11,11%

Rozbudowa sieci kanalizacyjnej i wodociągowej 50%

Poprawa stanu środowiska naturalnego 27,77%

Aktywna promocja obszarów, walorów, produktów 5,55%

Edukacja, dostosowanie kierunków nauczania do aktualnych potrzeb rynku 5,55%

Wspieranie rozwoju przedsiębiorczości 50%

Sprawny urząd oraz samorząd gminy 11,11%

Całkowite uregulowanie gospodarki odpadami 22,22%


Zdaniem mieszkańców najważniejszym zadaniem dla gminy jest w chwili obecnej, poprawa infrastruktury drogowej. Opowiedziało się za tym 100% respondentów. Poprawę bazy sportowo-rekreacyjnej popiera aż 50% mieszkańców. Tyle samo osób opowiada się za rozbudową sieci kanalizacyjnej i wodociągowej oraz za wspieraniem rozwoju przedsiębiorczości w gminie. Ważnym dla mieszkańców zadaniem jest poprawa stanu środowiska naturalnego wskazana przez 27,77% respondentów, całkowite uregulowanie gospodarki odpadami (22,22%) oraz rozwój infrastruktury turystycznej wskazany przez 16,66% ankietowanych. Do mniej pilnych a jednak ważnych dla ankietowanych zadań należą: ochrona rozwój i promocja tradycji i kultury regionalnej (11,11%), zajęcia pozalekcyjne dla dzieci i młodzieży (11,11%), poprawa sprawności urzędu i samorządu gminy (11,11%), aktywna promocja obszarów (5,55%), dostosowanie kierunków nauczania do aktualnych potrzeb rynku (5,55%).



Pytanie nr 8 Inwestycje do realizacji w pierwszej kolejności w gminie Kołaczyce


Rozbudowa sieci kanalizacyjnej 33,33%

Poprawa infrastruktury drogowej 72,22

Promocja kultury regionalnej 0%

Rozbudowa sieci wodociągowej 22,22%

Budowa bazy sportowo-rekreacyjnej 22,22%

Budowa obwodnicy 5,55%

Budowa ośrodka kultury 27,77%

Budowa mostu Kołaczyce – Kłodawa 22,22%

Rozbudowa sygnalizacji świetlnej 16,66%

Stworzenie oświetlenia dróg 11,11%

Powstanie inkubatora dla przedsiębiorców 5,55%


Aż 72,22% ankietowanych, iż najpilniejszą inwestycją w gminie w chwili obecnej jest poprawa infrastruktury drogowej oraz rozbudowa sieci kanalizacyjnej (33,33%). Kolejną ważną potrzebą jest wskazana przez 27,77% respondentów budowa ośrodka kultury. W  następnej kolejności najczęściej wymieniane były: rozbudowa sieci wodociągowej (22,22%), budowa bazy sportowo rekreacyjnej (22,22%) oraz budowa mostu Kołaczyce - Kłodawa (22,22%). Ankietowani sygnalizowali również potrzebę oświetlenia dróg (11,11%), budowy obwodnicy (5,55%) oraz powstanie inkubatora dla przedsiębiorców (5,55%)


Pytanie nr 9 Kluczowy element z którego gmina Kołaczyce może być dumna


Gospodarka komunalna 11,11%

Odremontowany rynek 44,44%

Współdziałanie z gminami sąsiadującymi 5,55%

Duża liczba organizacji społecznych 11,11%

Baza oświatowa 22,22%

Piękne krajobrazy 5,55%

Zwyczaje, tradycje i obrzędy 5,55%

Położenie geograficzne 5.55%

Dobra praca samorządów 5,55%


Aż 44,44% ankietowanych wskazało iż dumą gminy jest odremontowana płyta rynku. 22,22% mieszkańców za powód do dumy uważa posiadana bazę oświatową, gospodarkę komunalną (11,11%) oraz duża liczbę organizacji społecznych (11,11%). Powodem chluby badanych jest także współdziałanie z gminami sąsiadującymi (5,55%), piękne krajobrazy (5,55%), zwyczaje tradycje i obrzędy (5,55%), położenie geograficzne (5,55%) oraz dobra praca samorządów.


IV. ANALIZA SWOT



Analiza uwarunkowań rozwojowych SWOT została opracowana na podstawie zdiagnozowanej w pierwszej części Strategii sytuacji społeczno – gospodarczej gminy Kołaczyce, wyników ankiety przeprowadzonej wśród mieszkańców gminy oraz na podstawie przeprowadzonych konsultacji społecznych.


Analizie poddana została następująca strefa:


1. GOSPODARCZA

2. INFRASTRUKTURY TECHNICZNEJ

3. ŚRODOWISKA PRZYRODNICZEGO

4. SPOŁECZNA



1. MOCNE I SŁABE STRONY ORAZ SZANSE I ZAGROŻENIA

STREFA GOSPODARCZA


MOCNE STRONY

SŁABE STRONY


  • duże zasoby siły roboczej

  • możliwość dywersyfikacji działalności rolniczej w kierunku agroturystyki, której sprzyjać może wysoka lesistość terenu, rezerwat Golesz oraz liczne zabytki

  • wysoka jakość płodów rolnych

  • możliwość rozwoju rolnictwa ekologicznego

  • położenie w sąsiedztwie dużych źródeł ruchu turystycznego

  • przychylność władz dla istniejącej i  powstającej przedsiębiorczości

  • możliwość stworzenia platformy porozumienia z organizacjami pozarządowymi w celu przyśpieszenie rozwoju gospodarczego Gminy

  • działający Bank Spółdzielczy w  Kołaczycach

  • niskie podatki

  • możliwość przeznaczenia gruntów o  najsłabszej bonitacji na cele pozarolnicze

  • możliwość zalesiania gruntów o  najniższej bonitacji oraz nieużytków












  • ograniczona liczba małych i średnich przedsiębiorstw

  • słaba kondycja finansowa podmiotów gospodarczych utrudniająca ich rozwój

  • niska konkurencyjność miejscowych firm względem jednostek prowadzących działalność gospodarczą w pobliskich aglomeracjach

  • trudności w pozyskaniu przez firmy kapitału na inwestycje

  • małe zróżnicowanie prowadzonej na terenie gminy działalności gospodarczej

  • słabe otoczenie okołobiznesowe firm

  • brak organizacji wspierających przedsiębiorców i rolników

  • niskie wynagrodzenie pracowników

  • niskie dochody mieszkańców gminy utrudniające założenie działalności gospodarczej

  • szara strefa”

  • brak planu zagospodarowania przestrzennego

  • ograniczona dostępność terenów na potrzeby prowadzenia działalności produkcyjnej i usługowej

  • rozproszenie podaży produktów rolnych wynikające z rozdrobnienia gospodarstw i małej skali produkcji towarowej

  • niski poziom specjalizacji produkcji rolniczej

  • wysokie koszty produkcji rolnej

  • przestarzały sprzęt rolniczy, brak środków na zakup nowoczesnych maszyn

  • ograniczone możliwości zbytu produktów rolnych

  • brak zakładów rolno-spożywczych

  • słabo rozwinięta baza noclegowa oraz gastronomiczna

  • brak promocji gospodarczej Gminy



SZANSE

ZAGROŻENIA


  • rosnący popyt na dobra i usługi

  • możliwość wykorzystania wsparcia finansowego UE przez firmy na inwestycje rozwojowe, doradztwo w  zakresie prowadzenia działalności gospodarczej

  • możliwość wykorzystania potencjału pobliskich aglomeracji

  • możliwość skorzystania z doradztwa rolniczego i gospodarczego

  • dostęp do tanich i preferencyjnych kredytów rolniczych

  • możliwość tworzenia grup producenckich

  • pojawianie się nowych technologii w  produkcji rolniczej

  • wyższy poziom specjalizacji rolniczej

  • wzrost zainteresowania oraz postrzegania województwa podkarpackiego jako szczególnie atrakcyjnego turystycznie

  • rosnący popyt na zdrową żywność

  • wzrost zainteresowania regionalnymi produktami i kulturą

  • możliwość wypromowania produktu lokalnego

  • rosnąca popularność agroturystyki

  • wzrost popularności turystyki rowerowej, konnej i spacerowej

  • wzrost zapotrzebowania na usługi okołoturystyczne

  • nowe technologie wykorzystywania odnawialnych źródłach energii

  • możliwość nawiązania przez władze gminy współpracy zagranicznej



  • ograniczenie tempa rozwoju gospodarczego

  • niestabilna i skomplikowana polityka podatkowa

  • brak efektywnej polityki państwa wspierającej sektor małych i średnich przedsiębiorstw

  • ograniczona wiedza na temat zewnętrznych środków pomocowych

  • skomplikowana procedura ubiegania się o środki z UE

  • ograniczona współpraca na linii władza – przedsiębiorca – organizacja pozarządowa

  • wysoka konkurencja ze strony firm prowadzących działalność gospodarczą na terenie Jasła

  • wysokie koszty podejmowania działalności gospodarczej

  • wysokie koszty stworzenia i  utrzymania nowych miejsc pracy

  • brak wystarczających ulg dla nowych firm

  • wysokooprocentowane kredyty bankowe ograniczające powstawanie nowych oraz rozwój już istniejących firm

  • wysokie wymagania jakościowe narzucane przez unijne dyrektywy

  • niestabilna polityka rolna

  • wahające się ceny produktów rolnych

  • wysokie ceny środków do produkcji rolniczej





2. MOCNE I SŁABE STRONY ORAZ SZANSE I ZAGROŻENIA

–  STREFA INFRASTRUKTURY TECHNICZNEJ


MOCNE STRONY

SŁABE STRONY


  • dobrze rozwinięta sieć dróg

  • dobrze rozwinięta sieć placówek handlowych

  • wyremontowane placówki oświatowe

  • wyremontowany Rynek w Kołaczycach

  • rozwinięta sieć  energetyczna

  • oczyszczalnia ścieków

  • wzrost zainteresowania mieszkańców gminy podłączeniem gospodarstw do sieci wodociągowej

  • konsekwentne rozbudowywanie kanalizacji sanitarnej oraz sieci wodociągowej

  • wysoki poziom gazyfikacji wsi

  • uporządkowana gospodarka odpadami

  • dostęp do telefonii stacjonarnej i  komórkowej




  • zły stan techniczny dróg

  • niedobory w zakresie infrastruktury około drogowej

  • słabo rozwinięta sieć kanalizacyjna i  wodociągowa

  • niedostateczna infrastruktura domów ludowych

  • słabo rozwinięta infrastruktura sportowo – rekreacyjna

  • zły stan przyszkolnych boisk sportowych

  • słabo rozwinięta infrastruktura okołoturystyczna

  • brak odpowiedniego zabezpieczenia przeciwpowodziowego

  • brak terenów pod inwestycje

  • brak mostu

  • brak miejsca do segregowania oraz do tymczasowego składowania posegregowanych odpadów

  • mało miejsc parkingowych

  • niedostateczna liczba miejsc do pochówku na cmentarzach komunalnych

  • braki w infrastrukturze ochrony środowiska


SZANSE

ZAGROŻENIA


  • położenie w bliskiej odległości od centrum przemysłowego miasta Jasła, przy drodze Jasło – Tarnów

  • zadawalający system połączeń komunikacyjnych PKS oraz prywatnych przewoźników

  • możliwość ubiegania się o  dofinansowanie inwestycji w  zakresie infrastruktury technicznej ze środków UE

  • możliwość pozyskiwania środków pieniężnych z różnych grantów i  konkursów krajowych i  zagranicznych

  • bliskość centrów przemysłowych oraz turystycznych

  • pojawianie się nowych technologii



  • peryferyjne położenie w stosunku do drogi głównej nr 98

  • wysokie koszty inwestycji w  infrastrukturę techniczną

  • duża konkurencja w aplikowaniu o  zewnętrzne środki pomocowe

  • niewystarczające nakłady na remonty i modernizacje dróg

  • rosnące natężenie ruchu na drogach

  • wzrost zagrożenia wypadkami drogowymi




3. MOCNE I SŁABE STRONY ORAZ SZANSE I ZAGROŻENIA

STREFA ŚRODOWISKA PRZYRODNICZEGO


MOCNE STRONY

SŁABE STRONY


  • dobrze zachowane środowisko naturalne

  • ograniczona liczba zakładów przemysłowych

  • stosunkowo małe zanieczyszczenia środowiska naturalnego

  • występowanie rzadkich gatunków ptaków i roślin – różnorodność przyrodnicza

  • wysoka lesistość

  • urozmaicona rzeźba terenu

  • piękne krajobrazy

  • rezerwat geologiczny „Golesz”

  • przebiegające przez teren gminy szlaki turystyczne

  • liczne zabytki

  • bogata historia

  • występowanie surowców naturalnych

  • działalność Zakładu Gospodarki Komunalnej


  • brak regulacji rzek oraz wałów ochronnych i przeciwpowodziowych

  • przestarzałe urządzenia melioracyjne

  • przewaga słabych gleb

  • eternitowe pokrycie budynków

  • brak promocji turystycznej Gminy

  • brak kąpieliska

  • zbyt duże rozdrobnienie kompleksów leśnych

  • słaba infrastruktura szlaków turystycznych


SZANSE

ZAGROŻENIA


  • zasoby wody czystej

  • możliwość ograniczenia rozwoju inwestycji szczególnie szkodliwych dla środowiska

  • możliwość wspierania rozwoju przedsięwzięć sprzyjających poprawie środowiska naturalnego

  • możliwość pozyskania zewnętrznych środków finansowych na realizację zadań z zakresu ochrony środowiska naturalnego

  • wzrastająca świadomość ekologiczna społeczeństwa



  • ograniczenia wynikające z  uregulowań dotyczących obszarów chronionych

  • zagrożenie klęskami żywiołowymi

  • rosnące natężenie ruchu drogowego

  • wzrost poziomu zanieczyszczenia środowiska

  • wzrost poziomu hałasu

  • zagrożenie degradacją stanu jakości wód powierzchniowych oraz wód wgłębnych z powodu nie w pełni uporządkowanej gospodarki wodno-ściekowej

  • postępująca erozja gleb





4. MOCNE I SŁABE STRONY ORAZ SZANSE I ZAGROŻENIA

STREFA SPOŁECZNA


MOCNE STRONY

SŁABE STRONY


  • wzrastająca liczba ludności

  • korzystna struktura wiekowa mieszkańców gminy

  • dobrze rozwinięta sieć placówek szkolnictwa podstawowego i  ponadpodstawowego – łatwy dostęp do edukacji

  • dostępność zajęć pozalekcyjnych

  • przeprowadzane remonty w  placówkach oświatowych

  • dobrze rozwinięta sieć gminnych bibliotek

  • działalność jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej

  • efektywna działalność Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w  Kołaczycach

  • Koła Gospodyń Wiejskich

  • zmniejszające się bezrobocie


  • niski poziom wykształcenia mieszkańców

  • brak specjalistycznej kadry pedagogicznej

  • brak programu wyrównywania szans wśród młodzieży

  • brak szkół o profilu technicznym

  • wysoka stopa bezrobocia

  • duży odsetek osób długotrwale bezrobotnych

  • brak ofert pracy

  • niska aktywność zawodowa i  społeczna mieszkańców gminy

  • niechęć mieszkańców do samokształcenia

  • migracja osób młodych i  wykształconych w poszukiwaniu pracy i lepszych warunków życia

  • brak efektów działalności organizacji społecznych

  • słabo rozwinięta oferta spędzania wolnego czasu

  • patologie społeczne

  • brak wiedzy o dostępnej ofercie szkoleniowej

  • niski stopień wykorzystania istniejącej bazy kulturalnej

  • brak stołówek przy szkołach

  • ograniczony dostęp do specjalistycznych usług medycznych

  • słabo rozwinięta oferta sportowo-kulturalna


SZANSE

ZAGROŻENIA


  • bliskość ośrodków kształcenia ponadgimnazjalnego oraz wyższego

  • dostęp do większych ośrodków kultury

  • dostęp do Internetu

  • dostępność zewnętrznych środków pomocowych na doskonalenie lokalnych zasobów ludzkich oraz przystosowanie ich do aktualnych wymogów rynku pracy

  • możliwość aplikowania o zewnętrzne środki pomocowe na budowę, modernizację czy też zakup wyposażenia na potrzeby infrastruktury społecznej

  • możliwość pozyskiwania środków pieniężnych z różnych grantów i  konkursów krajowych, zagranicznych

  • pojawianie się nowych instrumentów aktywizujących osoby bezrobotne

  • możliwość ograniczania patologii społecznych poprzez systematyczny rozwój usług kulturalnych i  sportowych przy wykorzystaniu zewnętrznych środków pomocowych

  • wolnego czasu

  • współpraca z partnerami zagranicznymi



  • ograniczone środki budżetu gminy na dofinansowanie placówek oświatowych i kulturalnych

  • ograniczone środki finansowe na rozwój imprez kulturalnych i  sportowych

  • duża konkurencja przy aplikowaniu o  zewnętrzne środki pomocowe na doskonalenie lokalnych zasobów ludzkich oraz rozwój lokalnej infrastruktury społecznej

  • brak programów pomocowych dla małych gospodarstw rolnych



GŁÓWNE OBSZARY PROBLEMOWE WSKAZANE PRZEZ MIESZKAŃCÓW GMINY KOŁACZYCE:













V. MISJA GMINY KOŁACZYCE


MISJA GMINY KOŁACZYCE


Gmina Kołaczyce to kraina u podnóża

góry Liwocz przychylna

ludzkiej pracy, przedsiębiorczości

oraz środowisku naturalnemu

dbająca o wysoki standard życia oraz wszechstronny rozwój swoich mieszkańców.














VI. WIZJA GMINY KOŁACZYCE



VII. PLAN STRATEGICZNY DLA GMINY KOŁACZYCE NA LATA 2007-2015



Diagnoza sytuacji społeczno-gospodarczej gminy Kołaczyce, wyniki przeprowadzonej ankiety wśród mieszkańców gminy oraz przeprowadzona analiza SWOT pozwoliły na wyznaczenie sześciu obszarów strategicznych, które w znaczący sposób wpływają na jej przyszły rozwój gospodarczy, społeczny, ekologiczny i przestrzenny. Wokół wskazanych obszarów strategicznych skoncentruje się działalność Rada Gminy Kołaczyce przy współpracy wszystkich partnerów.

W ramach wyznaczonych sześciu obszarów strategicznych zostały sformułowane cele strategiczne, cele operacyjne oraz zadania.



Rysunek 5. Obszary strategiczne gminy Kołaczyce



OBSZAR

CEL STRATEGICZNY

CEL OPERACYJNY

ZADANIA

A. GOSPODARKA

Przyśpieszenie rozwoju gospodarczego gminy poprzez kreowanie przyjaznego klimatu dla rozwoju nowoczesnej przedsiębiorczości


1. Wspieranie powstawania nowych oraz kreowanie sprzyjających warunków dla rozwoju już istniejących podmiotów gospodarczych w  oparciu

o lokalne zasoby

  • bezpłatne doradztwo w zakresie zakładania działalności gospodarczej

  • stworzenie bazy informacji gospodarczych dla przedsiębiorców

  • doradztwo dla przedsiębiorców z zakresu pozyskiwania środków z funduszy strukturalnych na zakładanie i rozwój działalności gospodarczej

  • zbudowanie systemu wsparcia dla przedsiębiorców (np. ulgi podatkowe)

  • ułatwienia administracyjno organizacyjne dla przedsiębiorców

  • ogłoszenie konkursu na najlepszego przedsiębiorcę

  • współpraca z organizacjami wpierającymi podmioty gospodarcze

  • identyfikacja oczekiwań lokalnych przedsiębiorców oraz preferowanych przez nich zawodów

  • organizowanie praktyk dla młodzieży u miejscowych przedsiębiorców, stworzenie bazy przedsiębiorców

  • informowanie przedsiębiorców o możliwości refundowania kosztów stworzenia nowego miejsca pracy

  • współpraca z Powiatowym Urzędem Pracy w Jaśle w zakresie wspierania osób szczególnie zagrożonych bezrobociem, a więc kobiet, osób niepełnosprawnych oraz osób zagrożonych wykluczeniem społecznym na rynku pracy m.in. poprzez włączanie się w organizowanie warsztatów aktywnego poszukiwania pracy, organizację naboru do szkoleń umożliwiających zmianę zawodu lub podniesienie kwalifikacji, udostępnianie sal na potrzeby przeprowadzanych szkoleń

  • wspieranie współpracy międzygminnej, międzyregionalnej, międzynarodowej, ze szczególnym uwzględnieniem kontaktów z  najbliższymi sąsiadami tj. Ukrainą i Słowacją



2. Zwiększanie atrakcyjności inwestycyjnej gminy


  • inwentaryzacja wolnych terenów

  • przygotowanie terenów pod inwestycje

  • pozyskiwanie nowych terenów pod inwestycje poprzez wykup, scalanie lub zamianę gruntów

  • promocja oferty inwestycyjnej gminy

3. Rozwój miejscowej bazy turystycznej

  • bezpłatne doradztwo prawne w gminie

  • rozwój nowych usług turystycznych (trasy rowerowe, konne, szkółki jeździeckie, pola namiotowe, campingi) wzbogacających ofertę turystyczną

  • rozbudowa bazy noclegowej gastronomicznej

  • rozwój handlu i usług towarzyszących turystyce (rzemiosło, rękodzieło artystyczne, pamiątkarstwo)

B. OBSZARY WIEJSKIE I  ROLNICTWO

Wzrost konkurencyjności gospodarstw rolnych oraz dochodów rolników

1. Wspieranie działań prowadzących do poprawy wydajności i  jakości produkcji rolnej

  • organizowanie bezpłatnych specjalistycznych szkoleń dla rolników

  • promowanie stosowania nowych technik w produkcji rolniczej

  • tworzenie warunków do zagospodarowania nieużytków rolnych

  • promowanie ekologicznej produkcji rolniczej

  • zaoferowanie doradztwa oraz pomocy dla rolników aplikujących o środki z  programów ukierunkowanym na obszary wiejskie

  • sukcesywne zalesianie gruntów o niskiej wartości bonitacyjnej oraz gruntów rolnych pod uprawy ekologiczne

  • scalanie gruntów rolnych



2. Rozwój pozarolniczych form działalności gospodarczej


  • kampania informacyjna wśród rolników na temat możliwości pozyskania środków finansowych na rozwój gospodarstw agroturystycznych oraz na różnicowanie działalności rolniczej

  • szkolenia dla rolników w zakresie podejmowania dodatkowej działalności zbliżonej do rolnictwa

  • doradztwo w zakresie zmiany zawodu

  • szkolenia pozwalające na zdobycie umiejętności i kwalifikacji związanych z  wyborem nowego zawodu

  • bezpłatne doradztwo prawne w gminie

  • promocja produktu lokalnego

C. INFRASTRUKTURA TECHNICZNA


Rozwój infrastruktury technicznej służącej poprawie środowiska przyrodniczego

1. Poprawa stanu technicznego dróg, zwiększenie dostępności komunikacyjnej gminy

oraz podniesienie bezpieczeństwa ruchu drogowego

  • budowa, przebudowa i modernizacja sieci drogowe

  • modernizacja infrastruktury drogowej

  • budowa nowych dróg gminnych

  • poprawa dostępności dojazdowej do pól

2. Rozbudowa infrastruktury okołodrogowej

  • budowa mostu, chodników, przejścia dla pieszych

  • budowa parkingów

  • modernizacja oświetlenia

3. Rozbudowa infrastruktury cmentarnej

  • rozbudowa cmentarzy komunalnych

4. Maksymalizacja ilości  ścieków odprowadzanych i  oczyszczanych

  • budowa nowej oczyszczalni ścieków

  • modernizacja istniejącej oczyszczalni ścieków

  • rozbudowa sieci kanalizacyjnej

  • budowa kanalizacji deszczowej

5. Zabezpieczenie zasobów wody pitnej

  • rozbudowa sieci wodociągowej

  • wspieranie budowy ujęć własnych wody

6. Zwiększenie ilości segregowanych oraz utylizowanych odpadów komunalnych

  • edukacja ekologiczna mieszkańców

  • podejmowanie działań mających na celu zlikwidowanie „dzikich” wysypisk śmieci


7. Zwiększenie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego

  • regulacja cieków wodnych

  • budowa modernizacja wałów przeciwpowodziowych

  • uporządkowanie systemów melioracyjnych


8. Rozbudowa infrastruktury teleinformacyjnej oraz rozwój społeczeństwa informacyjnego


  • tworzenie warunków do budowy i rozbudowy sieci informatycznych

  • zwiększenie liczby osób korzystających z dostępu do sieci informatycznych

  • rozwój punktów na terenie gminy z bezpłatnym dostępem do Internetu

  • podniesienie jakości usług publicznych oraz zwiększenie dostępności zasobów informacyjnych administracji w formie elektronicznej

  • wspieranie inicjatyw służących wymianie informacji, wiedzy oraz doświadczeń

9. Minimalizowanie zanieczyszczenia powietrza

  • termomodernizacja budynków gminnych

  • propagowanie wykorzystywania alternatywnych źródeł energii

  • podniesienie świadomości mieszkańców na temat stosowania energooszczędnych i niskoemisyjnych pieców


10. Ochrona i  rewitalizacja przyrody

  • kształtowanie postaw proekologicznych wśród mieszkańców

oraz przedsiębiorców

  • wprowadzenie edukacji ekologicznej w szkołach

  • promocja działań podejmowanych przez gminę w zakresie ochrony przyrody oraz jej różnorodności biologicznej

  • organizowanie szkoleń z zakresu ochrony środowiska naturalnego

  • podejmowanie działań mających na celu zlikwidowanie „dzikich” wysypisk śmieci

  • promowanie wykorzystywania ekologicznych źródeł energii

  • ochrona szczególnie cennych obszarów przyrodniczych

D. ZASOBY LUDZKIE

Poprawa jakości życia oraz stworzenie atrakcyjnych warunków do rozwoju mieszkańców

1. Poszerzenie oferty edukacyjnej w gminie


  • analiza preferencji oraz oczekiwań miejscowych przedsiębiorców odnośnie wykształcenia pracowników

  • dostosowanie profili kształcenia do aktualnych potrzeb rynku

  • promowanie nowoczesnych metod nauczania

  • poszerzanie oferty zajęć pozalekcyjnych

  • wspieranie podwyższania kwalifikacji przez nauczycieli

  • zatrudnianie wykwalifikowanej kadry dydaktycznej

  • tworzenie sprzyjających warunków do kształcenia ustawicznego

2. Wyrównanie szans kształcenia oraz stworzenie optymalnych warunków rozwoju dla dzieci i młodzieży

  • doposażenie szkół w nowoczesny sprzęt zwiększający dostępność oraz efektywność nauczania

  • zwiększenie dostępu do nauki języków obcych

  • zachęcanie młodzieży do udziału w życiu społecznym i publicznym gminy

  • rozszerzenie pozalekcyjnej oferty zajęć dla dzieci i młodzieży

  • rozwój międzynarodowej współpracy szkól

  • współpraca z organizacjami pozarządowymi w celu wykorzystania szansy na sfinansowanie ciekawych przedsięwzięć adresowanych do dzieci i młodzieży

3. Poprawa warunków funkcjonowania oraz stanu obiektów dydaktycznych, kulturalnych oraz sportowych

  • poprawa standardów wyposażenia placówek poprzez ich systematyczne doposażenie

  • systematyczne modernizowanie placówek

  • termomodernizacja budynków

  • wspieranie starań placówek w zakresie doposażenia pracowni komputerowych

  • budowa Gminnego Ośrodka Kultury

  • modernizacja domów ludowych

  • budowa domów ludowych i remiz Ochotniczej Straży Pożarnej

  • poprawa stanu technicznego przyszkolnych boisk sportowych oraz gminnych stadionów

  • doposażenie obiektów sportowych

  • rozbudowa bazy obiektów sportowych

4. Poprawa dostępności oraz obsługi mieszkańców w sferze kultury, edukacji, sportu i rekreacji

  • stworzenie atrakcyjnej oferty spędzania „czasu wolnego”

  • inspirowanie działań mających na celu poszerzenie działalności miejscowych domów ludowych

  • organizacja imprez dla mieszkańców promujących aktywny i zdrowy styl życia

  • współpraca z organizacjami społecznymi

  • aktywizacja młodzieży poprzez organizację międzyszkolnych rozgrywek sportowych dla młodzieży w różnych dyscyplinach

5. Zwiększenie zatrudnienia oraz aktywności zawodowej mieszkańców

  • wspieranie programów mających na celu przeciwdziałanie bezrobociu

  • stworzenie ogólnodostępnej bazy szkoleń dla mieszkańców gminy

  • wspieranie szkoleń ułatwiających młodzieży poruszanie się po rynku pracy

  • stworzenie warunków do przekwalifikowania się, zmiany zawodu, podnoszenia kwalifikacji

6. Dbałość o zdrowie i  bezpieczeństwo mieszkańców

  • doposażenie ośrodków zdrowia

  • poszerzenie oferty usług specjalistycznych świadczonych przez ośrodki zdrowia

  • wspieranie programów z zakresu profilaktyki zdrowotnej

E. TURYSTYKA

Stworzenie optymalnych warunków do rozwoju turystyki i  kultury w gminie oraz zabezpieczenie trwałości dziedzictwa kulturowego


1. Rozwijanie i poprawa jakości infrastruktury turystyczno-rekreacyjnej

  • budowa nowych, rozbudowa już istniejących obiektów gastronomicznych, noclegowych i sportowo-kulturalnych

2. Rozwój i  modernizacja infrastruktury służącej rozwojowi aktywnych form turystyki

  • poprawa stanu technicznego istniejących szlaków turystycznych

  • tworzenie nowych szlaków dla potrzeb turystyki pieszej, rowerowej i  przyrodniczo-edukacyjnej

  • zagospodarowanie cieków wodnych pod organizację rekreacji wodnej

3. Wykorzystanie i  ochrona zabytkowych

obiektów dziedzictwa kulturowego wraz z ich otoczeniem

  • zagospodarowanie szczególnie cennych obiektów i terenów jak np. zabytkowego domu w Rynku

  • pozyskiwanie środków na zabezpieczenie i renowacje zabytkowych obiektów dziedzictwa kulturowego wraz z ich otoczeniem

4. Aktywna promocja oferty turystycznej gminy, stworzenie planu promocji


  • promocja walorów turystycznych gminy

  • współpraca z organizacjami społecznymi

  • inicjowanie międzygminnej oraz międzynarodowej współpracy w zakresie wspólnej promocji turystyki

  • stworzenie kalendarza imprez cyklicznych

  • zapewnienie dostępności informacji na temat wydarzeń o charakterze kulturalnym, sportowym itp.

5. Promocja lokalnych produktów kulinarnych

  • identyfikacja i promocja lokalnych specjałów kulinarnych

  • zorganizowanie imprezy promującej miejscowe kulinaria

  • inicjowanie współpracy z Kołami Gospodyń Wiejskich oraz integrowanie ich działań

F. WSPÓŁPRACA Z  ZAGRANICĄ

Rozwój współpracy zagranicznej










1. Podejmowanie wspólnych przedsięwzięć gospodarczych z  parterami zagranicznymi

  • inicjowanie międzynarodowej współpracy gospodarczej miejscowych przedsiębiorców z  przedsiębiorcami z  sąsiednich krajów mającej na celu wymianę pozytywnych doświadczeń

  • stworzenie bazy przedsiębiorców z terenów przygranicznych, którzy są zainteresowani współpracą z lokalnymi przedsiębiorcami oraz rozwijaniem inwestycji w sferze gospodarki

2. Współpraca na rzecz rozwoju turystyki, kultury, dziedzictwa

  • realizacja wspólnych projektów dofinansowanych w ramach programów wspierających rozwój międzynarodowej współpracy

  • organizacja wspólnych imprez kulturalnych, sportowych, przeglądów artystycznych

  • pogłębianie współpracy z partnerami z terenów przygranicznych przy realizacji zadań z zakresu turystyki, urządzaniu szlaków turystycznych oraz imprez turystyczno-rekreacyjnych oraz kulturalnych

VIII. PROGRAMY OPERACYJNE NA LATA 2007-2013




NARODOWA STRATEGIA SPÓJNOŚCI 2007-2013 KRAJOWY PLAN STRATEGICZNY STRATEGIA ROWOJU

NARODOWE STRATEGICZNE RAMY ODNIESIENIA 2007-2013 ROZWOJU OBSZARÓW WIEJSKICH RYBOŁÓSTWA



PROGRAMY OPERACYJNE 2007-2013 PROGRAM ROZWOJU PROGRAM OPERACYJNY

OBSZARÓW WIEJSKICH ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ

NA LATA 2007-2013 SEKTORA RYBOŁÓSTWA

I NADBRZEŻNYCH OBSZARÓW

RYBACKICH 2007-2013

16 REGIONALNYCH PROGRAMÓW OPERACYJNYCH

PROGRAM OPERACYJNY INFRASTRUKTURA I ŚRODOWISKO

PROGRAM OPERACYJNY KAPITAL LUDZKI

PROGRAM OPERACYJNY INNOWACYJNA GOSPODARKA

PROGRAM EUROPEJSKIEJ WSPÓŁPRACY TERYTORIALNEJ STRATEGIE SEKTOROWE,

PROGRAM OPERACYJNY ROZWÓJ POLSKI WSCHODNIEJ REGIONALNE, PRZESTRZENNE I INNE

PROGRAM OPERACYJNY POMOC TECHNICZNA


IX. MOŻLIWOŚCI ZEWNĘTRZNEGO FINASOWANIA WYZANCZONYCH CELÓW STRATEGICZNYCH



STRATEGIA ROZWOJU GMINY KOŁACZYCE



GOSPODARKA

OBSZARY WIEJSKIE I ROLNICTWO

INFRASTRUKTURA

TECHNICZNA

ZASOBY LUDZKIE

TURYSTYKA

WSPÓŁPRACA

Z ZAGRANICĄ

REGIONALNY PROGRAM OPERACYJNY

Priorytet I: Konkurencyjna i  innowacyjna gospodarka

PO KAPITAŁ LUDZKI

Priorytet X: Partnerstwo na rzecz rozwoju

obszarów wiejskich

Priorytet IX: Rozwój wykształcenia

i   kompetencji w  regionach

REGIONALNY PROGRAM OPERACYJNY

Priorytet II: Infrastruktura techniczna

Priorytet III: Społeczeństwo informacyjne

Priorytet IV: Ochrona środowiska i zapobieganie

zagrożeniom

REGIONALNY PROGRAM OPERACYJNY

Priorytet V:

Infrastruktura publiczna

Priorytet VII:

Spójność wewnątrz regionalna

REGIONALNY PROGRAM OPERACYJNY

Priorytet VI:

Turystyka i kultura

REGIONALNY PROGRAM OPERACYJNY

Priorytet I: Konkurencyjna i  innowacyjna gospodarka

PO KAPITAŁ LUDZKI

Priorytet II:

Rozwój zasobów ludzkich i  potencjału adaptacyjnego przedsiębiorstw

Priorytet VIII:

Regionalne kadry gospodarki

PROGRAM ROZWOJU OBSZARÓW WIEJSKICH

Priorytet I: Poprawa konkurencyjności sektora

rolnego i leśnego

Priorytet III: Jakość życia na obszarach wiejskich i różnicowanie gospodarki wiejskiej.

Priorytet IV: LEADER


PO INFRASTRUKTURA I ŚRODOWISKO

Priorytet I:

Gospodarka ściekowa

Priorytet II:

Gospodarka odpadami i  ochrona powierzchni ziemi

Priorytet V:

Ochrona przyrody i  kształtowanie postaw

ekologicznych

Priorytet VII:

Transport przyjazny środowisku

Priorytet VIII: Bezpieczeństwo transportu i krajowe sieci transportowe

Priorytet IX:

Infrastruktura drogowa w  Polsce Wschodniej

Priorytet XI: Bezpieczeństwo energetyczne

PO KAPITAŁ LUDZKI

Priorytet I: Zatrudnienie i  integracja społeczna Profilaktyka, promocja i  poprawa stanu zdrowia ludności

Priorytet II:

Rozwój zasobów ludzkich i  potencjału adaptacyjnego przedsiębiorstw

Priorytet VI: Rynek pracy otwarty dla

wszystkich w wieku produkcyjnym

Priorytet VIII: Regionalne kadry gospodarki

Priorytet IX: Rozwój wykształcenia

i  kompetencji w regionach


PO INFRASTRUKTURA I  ŚRODOWISKO

Priorytet XII: Kultura i   dziedzictwo kulturowe


PROGRAM EUROPEJSKIEJ WSPÓŁPRACY TERYTORIALNEJ REPUBLIKA SŁOWACKA –RZECZPOSPOLITA POLSKA

Priorytet II: Rozwój społeczno-gospodarczy

Priorytet III: Wsparcie inicjatyw lokalnych (mikroprojekty)


PO INNOWACYJNA GOSPODARKA

Priorytet III:

Kapitał dla innowacji

Priorytet IV: Inwestycje w  innowacyjne

przedsięwzięcia

Priorytet V:

Dyfuzja innowacji

Priorytet VI:

Polska gospodarka na rynku międzynarodowym



PO INNOWACYJNA GOSPODARKA

Priorytet VII:

Społeczeństwo informacyjne – budowa elektronicznej administracji

Priorytet VIII:

Społeczeństwo informacyjne

- zwiększanie innowacyjności gospodarki

PROGRAM ROZWOJU OBSZARÓW WIEJSKICH

Priorytet I: Wsparcie konkurencyjności sektora

rolnego i leśnego


PROGRAM ROZWOJU OBSZARÓW WIEJSKICH

Priorytet III:

Jakość życia na obszarach wiejskich i różnicowanie gospodarki wiejskiej.



PROGRAM ROZWOJU OBSZARÓW WIEJSKICH

Priorytet III: Jakość życia na obszarach wiejskich i różnicowanie gospodarki wiejskiej


PROGRAM ROZWOJU OBSZARÓW WIEJSKICH

Priorytet III: Jakość życia na obszarach wiejskich i różnicowanie gospodarki wiejskiej

PROGRAM EUROPEJSKIEJ WSPÓŁPRACY TERYTORIALNEJ REPUBLIKA SŁOWACKA –RZECZPOSPOLITA

POLSKA

Priorytet II: Rozwój społeczno-gospodarczy






PO ROZWÓJ POLSKI WSCHODNIEJ

Priorytet III:

Infrastruktura transportowa



PO ROZWÓJ POLSKI WSCHODNIEJ

Priorytet I:

Nowoczesna gospodarka








PO ROZWÓJ POLSKI WSCHODNIEJ

Priorytet 1:

Nowoczesna gospodarka


Priorytet III:

Infrastruktura transportowa






PROGRAM EUROPEJSKIEJ WSPÓŁPRACY TERYTORIALNEJ REPUBLIKA SŁOWACKA –RZECZPOSPOLITA

POLSKA

Priorytet II: Rozwój społeczno-gospodarczy

Priorytet III: Wsparcie inicjatyw lokalnych (mikroprojekty)



PROGRAM EUROPEJSKIEJ WSPÓŁPRACY TERYTORIALNEJ REPUBLIKA SŁOWACKA –RZECZPOSPOLITA

POLSKA

Priorytet II: Rozwój społeczno-gospodarczy

Priorytet III: Wsparcie inicjatyw lokalnych (mikroprojekty)




PROGRAM EUROPEJSKIEJ WSPÓŁPRACY TERYTORIALNEJ REPUBLIKA SŁOWACKA –RZECZPOSPOLITA POLSKA

Priorytet I: Rozwój infrastruktury transgranicznej










X. FINANSOWANIE STRATEGII



Podstawowym źródłem finansowania części działań zaplanowanych w Strategii są środki pochodzące z budżetu gminy Kołaczyce. Jednakże z uwagi na ambitnie wytyczone cele oraz możliwość pozyskania środków z innych źródeł gmina Kołaczyce będzie ubiegać się o  dofinansowanie realizowanych przedsięwzięć z zewnętrznych środków finansowych.


Władze Gminy przewidują pozyskanie środków finansowych z następujących źródeł:



Strategia zakłada, iż na dochody budżetu składać się będą:


dotacje na zadania zlecone i realizowane na podstawie zawartych porozumień

subwencja ogólna ( część oświatowa)

dochody własne, do których zalicza się:

- podatki i opłaty lokalne,

- udział w podatkach stanowiących dochody budżetu państwa,

- dochody z majątku gminy,

- odsetki od środków na rachunkach bankowych,

- pozostałe dochody

Władze gminy będą ubiegać się o dofinansowanie zadań z zakresu rynku pracy, turystyki, edukacji, kultury, ochrony środowiska, infrastruktury technicznej i społecznej, ponadto będą wspierać przedsiębiorców aplikujących o środki pomocowe na rozpoczęcie, rozwój czy też modernizację działalności gospodarczej.

Gmina świadoma jest roli, jaką odegrają pozyskane fundusze w jej rozwój społeczno-gospodarczy. Dostrzega ogromną szansę na rozwój mieszkańców, sektora małych i średnich przedsiębiorstw oraz infrastruktury zarówno społecznej jak i technicznej. Gmina liczy również na pozyskanie inwestorów zewnętrznych, co z kolei jest szansą na jeszcze szybszy rozwój oraz zwiększenie dochodów gminy z tytułu podatków, opłat lokalnych.


Konsekwentna realizacja założeń Strategii, umiejętne wykorzystywanie lokalnych zasobów oraz wychwytywanie wszystkich pojawiających się w otoczeniu szans na pozyskanie środków finansowych z funduszy krajowych i zagranicznych na realizację zaplanowanych zadań z  pewnością przyśpieszy zarówno społeczny jak i gospodarczy rozwój gminy Kołaczyce.



XI. ZARZĄDZANIE STRATEGIĄ



Aby Strategia Rozwoju Gminy Kołaczyce osiągnęła zakładane efekty władze Gminy oraz wszystkie osoby, którym bliski jest los oraz które uczestniczyły w procesie jej tworzenia , powinni:


Efekty Strategii Rozwoju Gminy Kołaczyce w dużym stopniu uzależnione są stopnia zaangażowania w jej realizację władz Gminy, instytucji, podmiotów gospodarczych, grup społecznych oraz wszystkich mieszkańców, którzy rozumieją potrzebę nieustannego rozwoju społeczno-gospodarczego gminy, a także troszczą się o jej zrównoważony rozwój oraz konkurencyjną pozycję w powiecie, regionie oraz Polsce.



XII. MONITORING REALIZACJI STRATEGII



Strategia Rozwoju Gminy Kołaczyce opracowana została z szerokim udziałem społeczeństwa. Dokument ten nie jest jednak zamknięty z uwagi na to, że w trakcie realizacji może podlegać okresowej ocenie, z której wyciągnięte wnioski będą w nim uwzględniane.

Aby strategia przyniosła zaplanowane efekty musi być systematycznie monitorowana. Systematyczna kontrola umożliwia bowiem wczesne wykrycie ewentualnych nieprawidłowości przy występujących przy realizacji założonych celów. Dzięki systematycznie przeprowadzanej kontroli będzie możliwe także określenie stopnia wdrożenia strategii, a więc stopnia realizacji zaplanowanych działań.


Realizacja strategii należy do władz samorządowych gminy, a w szczególności do Wójta gminy Kołaczyce, ponieważ to właśnie on kierując bieżącą działalnością gminy ma największy wpływ na opracowanie strategii, następnie na jej wdrażanie, a w końcu na ocenę jej realizacji. Wójt gminy jest kluczową postacią w procesie monitoringu. Do jego głównych zadań będzie należał m.in. bezpośredni nadzór nad wdrażaniem strategii .







XIII. PODSUMOWANIE



Strategia Rozwoju Gminy Kołaczyce powstała z potrzeby weryfikacji i aktualizacji zapisów Strategii opracowanej w 1998 r. Aktualizacja zapisów była wymogiem zaistnienia nowej sytuacji społeczno-gospodarczej na terenie gminy, powiatu, regionu podkarpackiego oraz Polski. Niniejszy dokument jest w ścisłej korelacji z kluczowymi opracowaniami lokalnymi, regionalnymi oraz dokumentami na poziomie Wspólnoty. Zaktualizowany dokument będzie ułatwiał władzom gminy rozwiązywanie problemów oraz formułowanie zadań do realizacji w  ramach funduszy strukturalnych Unii Europejskiej, które mają na celu przyśpieszenie restrukturyzacji oraz modernizację gospodarek jak również zwiększenie spójności ekonomicznej oraz społecznej państw Wspólnoty. Strategia w pozytywny sposób wpłynie także na sposób postrzegania Gminy przez jej mieszkańców oraz potencjalnych inwestorów.